Як власнику бізнесу можливо виявити шахрайство в своїй компанії?
В Україні багато власників бізнесу навіть не здогадуються про витік грошових коштів. Особливо це стосується сфер, де є закупівля, виробництво та продаж товарів, а також різні невиробничі витрати. Така історія трапляється не лише у великому та середньому бізнесі. Відсутність контролю підштовхує людей до зловживань, оскільки створює для цього всі можливості.
Основні види шахрайства з фінансовими ресурсами
Однією із поширених схем шахрайства є закупівля фіктивних, подвійних або надлишкових обсягів сировини для подальшого перепродажу. Є ситуації, коли відбувається придбання у постачальника товару низької якості або, навпаки, за більшою ціною з метою поділити переплату між собою навпіл. І якщо у великому та середньому бізнесі є тендерний комітет або відділ закупівель, то малий бізнес може суттєво фінансово постраждати на обсязі. Співробітники вступають у змову, щоб вивести кошти з компанії. На жаль, існують махінації навіть при проведенні офіційних тендерів.
Ще один вид фінансового шахрайства – це коли окремим постачальникам або підрядникам надається необґрунтоване авансування послуг контрагентів з метою подальшого планового визнання кредиторської заборгованості безповоротною.
Якщо власник бізнесу має декілька засновників, але не дуже займається справами компанії, є ризик витоку грошей за схемою паралельного бізнесу. Це коли при отриманні замовлення можна було його виконати ресурсами компанії, але чомусь наймається субпідрядник. У ролі субпідрядника виступає фірма, яка є власністю одного з керівників спільного бізнесу. Таким чином виводяться кошти з бізнесу в обхід одного із засновників.
Як керівнику розпізнати наявність фінансового шахрайства?
Зазвичай воно грамотно замасковане. Але є перелік індикаторів, які дозволяють виявити шахрайство з фінансовими ресурсами в компанії:
- закупівля більшої кількості товару при незмінних обсягах виробництва
- виявлення на складах неякісної продукції та скарги клієнтів на неї
- зниження обсягів продажів
- невідповідність витрат співробітника його доходам або різке підвищення якості його життя
- різке збільшення представницьких витрат для персоналу.
Такі ситуації повинні насторожити власника бізнесу і він має провести внутрішню перевірку для виявлення шахрайства. Якщо керівник самостійно не може цього зробити або не має належних доказів, тоді допомагають форензік-спеціалісти. Вони проводять офіційне розслідування сумнівних дій працівників.
Чим UHY Prostir допомагає при розслідуванні шахрайства?
Форензік-спеціалісти проводять розслідування для виявлення недобросовісних дій працівників і направляють їх під слідство.
Що ми робимо:
- Корпоративну розвідку на предмет благонадійності юридичних і фізичних осіб, інформаційний супровід угод і переговорів, вирішення судових спорів.
- Внутрішнє розслідування інцидентів із виявлення шахрайства контрагентів або співробітників, торгівлі інсайдерською інформацією або несанкціонованого її використання, виведення грошових коштів іншими способами.
- За результатами роботи складається звіт.
Перед початком перевірки форензік-спеціаліст складає перелік людей, які можуть бути причетні до інцидентів шахрайства. Якщо це фізична особа, то проводиться аналіз паспортних даних, переліку рухомого і нерухомого майна, розрахункових рахунків за останні три роки, кредитної історії, медійної активності та іншого. Так відбувається аудит кожної ланки в структурі компанії. Далі ми проводимо збір інформації, вивчаємо процеси і документи, аналізуємо фінансові дані, проводимо бесіди з усіма співробітниками компаній.
За підсумками такого розслідування власник бізнесу дізнається, хто з працівників і як саме спричинив виведення грошей незаконним способом, та має право притягнути їх до адміністративної відповідальності. Після чого – навіть змусити винних повернути виведені гроші.
Як запобігти фінансовому шахрайству в компанії?
По перше, виявляти необґрунтовані витрати, що суперечать інтересам власника бізнесу. Це можуть бути регулярні виплати бонусів і премій співробітникам або виплата заробітної плати непрацюючим співробітникам. Або завищення витрат на проведення ремонтних робіт, раптове страхування майна або здійснення благодійної діяльності.
По друге, проводити регулярний аналіз та оцінку ризиків хабарництва та шахрайства в компанії, розробляти та вдосконалювати систему внутрішнього контролю.
По третє, реагувати на анонімні повідомлення про можливі порушення в компанії. Важливо, щоб керівництво компанії активно демонструвало зацікавленість у впровадженні культури “незловживання” і в разі реалізації ризиків проводило прозоре розслідування.
Зазвичай людей підштовхує до шахрайства з фінансовими ресурсами впевненість, що їх ніхто не контролює, або що їхня зарплата має бути більшою. Тому в компанії повинна бути також прозора система мотивації – але це вже завдання HR-відділу.