Алгоритм дій для документального оформлення виходу в декрет та повернення з нього

11 min read

У бухгалтерській практиці питання документального оформлення виходу у відпустку по вагітності та пологах і розрахунку декретних – завжди актуальні.

Від листка непрацездатності до виплати допомоги по вагітності та пологах

  1. Формування е-лікарняного.
  2. Оформлення заяви та наказу про відпустку по вагітності та пологах.
  3. Рішення про призначення допомоги.
  4. Розрахунок допомоги по вагітності та пологах.
  5. Подання документів до Фонду соціального страхування.
  6. Надходження коштів від ФСС на спецрахунок підприємства.
  7. Виплата допомоги по вагітності та пологах працівниці.

Крок 1. Як формується е-лікарняний.

Після 30 тижнів вагітності працівниця звертається до лікувально-профілактичного закладу (в якому перебуває на обліку) для відкриття листка непрацездатності з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи». Е-лікарняний формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності (котрий повноцінно запрацював з 01 жовтня 2021 р.) на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність.
Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Відповідно до наказу МОЗ від 17.06.2021 р. №1234  листок непрацездатності по вагітності та пологах вважається виданим і може братися до оплати через сім днів з дати відкриття такого е-лікарняного.

Наприклад, якщо листок непрацездатності сформовано 06 грудня 2021 р., то розрахунки по ньому можуть бути направлені до Фонду соціального страхування (далі – ФСС) лише починаючи з 14 грудня 2021 р.

Крок 2. Як оформити заяву та наказ про відпустку по вагітності та пологах.

На підставі сформованого е-лікарняного працівниця пише заяву, а роботодавець видає наказ про надання відпустки по вагітності та пологах.

У разі якщо дата заяви буде більшою від дати відкриття листка непрацездатності (жінка має право сама обрати, коли виходити в декрет), то період, за який нараховується допомога, не зміститься, а от розмір виплаченої допомоги буде меншим.

Наприклад, якщо написати заяву на 10 днів пізніше від дати відкриття е-лікарняного, то допомога буде виплачена не за 126 календарних днів, а за 116 днів.

Крок 3. Рішення про призначення допомоги

Після отримання е-лікарняного по вагітності та пологах, заяви й наказу на оформлення відпустки комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення матеріального забезпечення. Таке рішення оформляється відповідним Протоколом і слугує підставою для подальшого розрахунку суми допомоги.

Можете переглянути коротке відео про е-лікарняні на нашому youtube-каналі Бізнесуй. 

Крок 4. Розрахунок допомоги по вагітності та пологах

На основі вищеперелічених документів бухгалтер підприємства здійснює розрахунок допомоги по вагітності та пологах. Детальну інформацію по розрахунку, оподаткуванню допомоги та її відображенню у звітності читайте в наступних публікаціях.

Крок 5. Подання документів до Фонду соціального страхування

Разом з протоколом комісії (уповноваженого) із соціального страхування бухгалтер оформляє та подає до ФСС відповідну заяву-розрахунок з указаними персональними даними застрахованої особи та обчисленою сумою допомоги (в паперовому чи електронному вигляді).

На відміну від звичайного листка непрацездатності, листок непрацездатності по вагітності та пологах повністю оплачується за рахунок Фонду соціального страхування України.

Крок 6. Надходження коштів від ФСС на спецрахунок підприємства

Після опрацювання документів Фондом соціального страхування фінансування надходить на окремий спеціально відкритий поточний рахунок підприємства.

Крок 7. Виплата допомоги по вагітності та пологах працівниці

Після отримання коштів від ФСС роботодавець виплачує допомогу по вагітності та пологах працівниці. Виплата допомоги здійснюється у повному обсязі, поділу на частини не підлягає.
ПДФО та ВЗ не утримуються із суми допомоги, а от єдиний соціальний внесок нараховується і сплачується роботодавцем відповідно до законодавчих норм.

По закінченню відпустки по вагітності та пологах працівниця або стає до роботи, або йде у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Якщо працівниця (або інший член родини, на якого оформляється відпустка) користується відпусткою по догляду за дитиною, то до роботи має приступити наступного дня після виповнення дитині трьох років. Варто зазначити, що декретна відпустка може закінчитися за ініціативою працівниці/працівника в будь-який момент.

Наші спеціалісти з ведення зарплатних проектів та кадрового аутсорсингу допоможуть вам розібратися с цими питаннями.

Читайте також у нашому блозі статті про:

Поділитися:

Інші новини

Меню