Банківський день в режимі 24/7

6 min read

Нацбанк вже не перший рік розглядає можливість переведення Системи електронних платежів (СЕП) на цілодобовий режим роботи, але останні події вказують, що регулятор поступово переходить до реалізації запланованого. Запровадження нових можливостей в системі СЕП сприятиме покращенню бізнес активності та швидкості взаєморозрахунків між контрагентами.

Так, в липні 2018 року відбулася зустріч НБУ з представниками Банків, де була презентована нова версія СЕП, що має бути реалізована до кінця 2018 року. Новий СЕП закладає основу роботи банківської системи в цілодобовому режимі. Переключення системи СЕП та внутрішніх систем Банків на проведення платежів в режимі нон-стоп очікується ж в 2019 році.

В рамках нової СЕП планується також реалізувати запуск миттєвих платежів (instant payment). Наразі, відповідно до профільного закону, платежі можуть проходити від одного до трьох днів. Це створює ряд проблем, наприклад, провайдери чи постачальники можуть перервати подачу послуги через те, що платіж ще в дорозі і вони «не бачать» коштів.

Нещодавно НБУ направив листа до Державної казначейської служби України для обговоренням цього питання і з метою вирішити, який період вважати банківським днем і відповідно – правила визначення наступного банківського дня (https://minfin.com.ua/ua/2018/05/18/33620136/).

Наразі пропонується два варіанти:

Перший варіант. Кожний календарний день є банківським днем.

Учасник СЕП повинен провести операції з відкриття та закриття банківського дня щоденно показуючи приймання та проведення платежів, що були відправлені в обраний день. Якщо переказ коштів відбувся в суботу або неділю, то це також повинно бути відображено у наданій звітності.

Другий варіант. Банківським днем є тільки робочий день.

Якщо останній банківський день закінчується перед вихідними або святковими днями, то наступний банківський день буде відноситися до наступному робочого дня (наприклад, після завершення банківського дня «п’ятниця» починається банківський день «понеділок»).

«Операції, які були проведені  банком у вихідні та святкові дні, будуть входити до балансу першого робочого дня банку після вихідних та святкових днів», — зазначив регулятор.

Що принесуть озвучені ініціативи НБУ?

Перш за все банки зможуть здійснювати власні і клієнтські розрахунки не тільки протягом операційного дня, на сьогодні це зазвичай до 16:00-17:00, але і вночі і на вихідних.

Учасники ринку вважають, що оперативність платежів сприятиме підвищенню ділової активності.

Такий режим роботи реалізований в провідних країнах світу, наприклад, в США.

Банки отримають можливість здійснювати міжбанківські розрахунки в будь-який час доби, що дозволить клієнтам банків проводити швидкі розрахунки між контрагентами. Наразі всі операції у неопераційний час опрацьовуються наступним днем, при новій системі з‘явиться можливість їх проведення в режимі онлайн.

При проведенні банківських платежів  дуже важлива дата списання коштів, а також й дата зарахування, тому цілодобова робота СЕП буде необхідно усім контрагентам, а особливо в операціях купівлі -продаж товарів. Це прискорить процес планування, заключення нових Договорів та  домовленостей між контрагентами.

В режимі цілодобового обслуговування відбувається зростання оборотів коштів на рахунках контрагентів за рахунок можливості проводити платежі без перерв і вихідних. Новий режим роботи з корпоративними клієнтами не призведе до зупинення на вихідні та святкові дні, сприятиме можливостям проведенню платежів в будь-який час, і в кінцевому підсумку дасть відчутний приріст економічних показників і ВВП.

Відносно роботи бухгалтерських підрозділів юридичних осіб, це дозволить більш оперативніше проводити оплату  по виставленим рахункам та по міжнародним валютним платежам.

В останні дні оплати податків корпоративні клієнти  оплачують платіжки по завищеним тарифам в неопераційний час, адже штрафи за несвоєчасну оплату значно перевищують послуги банків. Нова система СЕП вирішить проблему несвоєчасності оплат.

До того ж ініціатива позитивно вплине на формування графіків проведення оплат між контрагентами та сприятиме гнучкості в роботі фінансових підрозділів.

Провідний бухгалтер
Старовойт Інна

Поділитися:

Інші новини

Меню