Юридична консультація: Банкрутство фізичної особи

Банкрутство фізичної особи

7 min read

У кожного з нас слово «банкрутство» однозначно викликає не дуже приємні емоції. Це слово лякає та насторожує, при чому як представників бізнесу, так і пересічного громадянина України.

Проте, українське законодавство не передбачає можливості визнання банкрутом звичайну фізичну особу, яка не є підприємцем, і така біда може статися згідно нашими законами виключно з юридичними особами або фізичними особами- підприємцями.

Але фактично в реальному житті багато людей, нажаль, стикаються з ситуацією, коли вони не можуть жодним чином розрахуватися за своїми зобов’язаннями. Варто лише згадати кризу 2008 року, коли в безвихідну ситуацію потрапили тисячі пересічних громадян.

В усьому світі практика та наявність процедури визнання фізичних осіб банкрутами вже давно передбачена законодавством та доволі часто застосовується. Так, наприклад, в США процедура банкрутства фізичної особи діє ще з кінця XIX століття і вона базується на так званій доктрині «freshstart», коли особі списуються борги та вона може заново повернутися в суспільство та розпочати «нове життя».

Нажаль, український законодавець до сьогоднішнього часу не зміг врегулювати питання визнання банкрутом фізичної особи. Звісно, були неодноразові спроби прийняти відповідні закони. Так, в 2015 році це був проект Закону «Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом» (від 14.07.2015 № 2353а), крім нього були зареєстровано також низка законопроектів, яким пропонувалось врегулювати це питання. Проте до законодавчого затвердження процедури банкрутства фізичної особи так і не дійшло.

Про останню нещодавню спробу українського законодавця ми і поговоримо в цій статті.

26.02.2018 року у Верховній Раді був зареєстрований проект Кодексу України з процедур банкрутства, яким запропоновано кодифікувати та уніфікувати процедури банкрутства, в тому числі і запровадити процедуру банкрутства фізичних осіб. Проект передбачає два окремих розділи (книги): корпоративне банкрутство та відновлення платоспроможності фізичної особи (з проектом можна ознайомитися на сайті Верховної Ради).

Що ж пропонує запропонований Кодекс?

По перше, пропонується передбачити два види процедур банкрутства – досудове врегулювання та судовий розгляд. Пропозиція запровадити досудове врегулювання є передбачуваною, оскільки наші законодавстві також пробують запровадити процедури медіації у різних сферах взаємовідносин (до речі, медіація також доволі широко та давно використовується в світі для досудового врегулювання спорів).

Крім того, справи по визнання фізичної особи банкрутом мають розглядатися господарським судом (за аналогію з корпоративним банкрутством) за місцем проживання такої особи, та передбачають дві стадії – реструктуризація заборгованості та задоволення вимог кредиторів.

За аналогією із нинішньою процедурою банкрутства юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, обов’язковим учасником цього процесу буде являється арбітражний керуючий, діяльність яких також буде врегульована положеннями цього Кодексу.

Провадження у справі про банкрутство проти фізичної особи може бути відкрито у разі, якщо безспірні вимоги кредиторів до фізичної особи сукупно становлять не менше 100 мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом 2 місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Безспірність вимог підтверджується судовим рішенням, що набрало законної сили.

Також пропонується передбачити можливість фізичної особи самій ініціювати процедуру банкрутства, якщо сукупний розмір боргів боржника перевищує 300 мінімальних розмірів заробітної плати; задоволення вимог кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (так звана загроза неплатоспроможності); втрата єдиного джерела доходів, тяжке захворювання, що перешкоджає виконанню своєї професійної чи іншої діяльності та інші обставини, що можуть істотно вплинути на виконання грошових зобов’язань боржника, яка має непогашені кредити та іншу заборгованість. Остання умова, очевидно, в першу чергу розрахована на учасників АТО, які, нажаль, часто через отриманні поранення можуть втратити свою працездатність та опинитися в безвихідній ситуації.

Крім того, проект окремо виділяє кредитні взаємовідносини як підстави для початку процедури банкрутства фізичної особи (наприклад, коли особа припинила погашати кредити у розмірі більш ніж 50% місячних платежів протягом 2 місяців).

Проект Кодексу містить доволі багато інших цікавих новел для громадян України, але не треба боятися подібних нових законодавчих процедур. Навпаки, подібні законодавчі процедури дадуть змогу громадянам ефективно використовувати надані законом можливості банкрутства у складних ситуаціях.

Визнання банкрутом – це по суті можливість розпочати все з чистої сторінки не лише для бізнесу, а і власне для фізичних осіб, адже історія багатьох країн знає багато таких прикладів, коли відомі особи (і не лише бізнесмени) не раз проходили через таку процедуру і починали все заново. Ймовірно, що в складному 2008 році за наявності такої процедури, дуже багато громадян України також могли б нею скористатися. Визнання особи банкрутом не означає, що людина залишиться на вулиці, без будь-якого житла та засобів до існування. Так, наприклад, проект передбачає, що при продажу майна боржника не включається до ліквідаційної маси єдине соціальне житло (квартира, загальна площа якої не перевищує 60 кв. метрів, або житлова площа якої не перевищує 13.65 кв. метрів на кожного члена сім’ї боржника, місце проживання якого зареєстроване у цій квартирі; житловий будинок, загальна площа якого не перевищує 120 кв. метрів) та інше майно боржника, на яке згідно з законодавчими актами України не може бути звернено стягнення.

Звісно, проект потребує ще значного доопрацювання, в тому числі з урахуванням світових практик, удосконалення процедури подальшого контролю за особою, визнаною банкрутом, та багато інших питань. Але сподіваємося, що з усіх раніше запропонованих законопроектів, саме цей проект Кодексу стане основою для остаточного законодавчого врегулювання процедури банкрутства фізичних осіб в Україні.

Поділитися:

Інші новини

Меню