Декларування доходів

Декларування доходів громадян: звітувати чи не звітувати

7 min read

Чи потрібно декларувати свої доходи

Декларування доходів є конституційним обов’язком кожного громадянина України. Підбиваючи підсумки 2020 року, кожен для себе має визначити: чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація). Декларувати свої доходи зобов’язані не всі. Є категорії громадян, для яких ця процедура є добровільною та які можуть не подавати декларацію. Тому необхідно визначити, які саме доходи підлягають обов’язковому декларуванню, а які доходи можна декларувати за бажанням.

Які доходи підлягають обов’язковому декларуванню:

Доходи, отримані не від податкових агентів, тобто інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи.

Фізична особа не може виступати податковим агентом та сплачувати податки з доходів, виплачених іншим фізичним особам, так як згідно з чинним законодавством податковими агентами можуть бути лише юридичні особи, фізичні особи-підприємці (далі – ФОП), представництва нерезидента-юридичної особи, які зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податки, своєчасно звітувати про це та нести відповідальність за невиконання законодавчих норм.

До цієї групи доходів можна віднести:

  • дохід від здачі рухомого та нерухомого майна в оренду або лізинг, якщо орендарем є фізична особа (пп. 164.2.5 ПКУ)
  • винагороди людям, що працюють у приватних осіб дімробітниками, нянями, садівниками, водіями тощо (пп.164.2.2 ПКУ)
  • доходи, отримані від продажу с/г продукції власного виробництва за умов, які відповідають чинному законодавству (пп. 165.1.24 ПКУ)
  • якщо протягом одного звітного року фізична особа продає два або більше об’єкти рухомого майна, наприклад, легкові автомобілі, мотоцикли чи інший транспорт, такий дохід також підлягає декларуванню (пп. 173.2 ПКУ).

Іноземні доходи – будь-які доходи, що отримані з джерел за межами митної території України за будь-які види діяльності.

Все частіше українці їдуть закордон у пошуках кращих заробітків і не задумуються над тим, що такі доходи мають бути задекларовані на Батьківщині. Ті, хто працевлаштовані офіційно та із їхньої заробітної плати сплачуються податки закордоном не звільняються від подання Декларації та сплати податків в Україні. Проте з метою уникнення подвійного оподаткування, такий працівник може отримати довідку в країні, якій працює, про отриманий дохід та сплачені податки, що є підставою для зменшення цих податків в Україні.

Також сюди можна віднести доходи від здачі в оренду або продажу майна, що знаходиться за кордоном.

Доходи від провадження незалежної професійної діяльності (пп. 178.4 ПКУ).

Наприклад, доходи приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків тощо.

Доходи у вигляді спадщини (пп. 174.3 ПКУ) та подарунків (пп. 174.6 ПКУ).

Так як обов’язок сплати податків зі спадщини покладено на спадкоємця, то він зобов’язаний включити суму отриманої спадщини до декларації та сплатити відповідні податки, окрім випадків, коли спадщина оподатковується за ставкою 0%. У випадку отримання подарунків від фізичних осіб, правила їх декларування та оподаткування ідентичні до спадщини. Якщо ж подарунки отримані від юридичних осіб чи ФОПів, вони оподатковуються на загальних підставах, передбачених для оподаткування додаткових благ.

Нецільова благодійна допомога (пп. 170.7.3 ПКУ).

У тому числі матеріальна допомога, отримана як від податкових агентів, так і не від податкових агентів, якщо загальна сума такої допомоги протягом звітного року перевищила суму 2940,00 грн., якщо звітний період 2020 рік (пп. 169.4.1 ПКУ).

Доходи іноземців, які у звітному році набули статусу резидента України (пп. 170.10.4 ПКУ).

Такі фізичні особи зобов’язані подати декларацію, в якій зазначити доходи із джерелом походження в Україні та іноземні доходи.

Доходи ФОПів на загальній системі оподаткування (пп. 177.5 ПКУ).

Наведені вище доходи не є вичерпним списком доходів, які підлягають обов’язковому декларуванню. Це найпоширеніші доходи, що зустрічаються на практиці найчастіше. Для розгляду індивідуальних випадків радимо звертатись до спеціалістів, що зможуть чітко визначити, чи підлягають ваші доходи декларуванню.

Що ж до добровільного декларування, то якщо платник податку протягом звітного періоду отримував доходи виключно від податкових агентів, відповідно до пп. 179.2 ПКУ вважається, що такий платник податку виконав свій обов’язок щодо подання декларації.

Коли можна подати декларацію тим, хто хоче скористатися податковою знижкою

Для тих платників податку, які хочуть скористатись податковою знижкою (ст. 166 ПКУ) необхідно подати декларацію, строки подання якої відрізняються від подання річної декларації. Якщо річну декларацію необхідно подати до 01 травня року наступного за звітним, то, у зв’язку із отриманням податкової знижки, декларацію можна подати до 31 грудня поточного року, в якому ви реалізуєте своє право на податкову знижку.

Хто може не декларувати доходи

Незалежно від суми та виду отриманого доходу від обов’язку подання декларації звільняються:

  • малолітні, неповнолітні або недієздатні особи, та особи, які перебувають на повному утриманні інших осіб або держави (в такому випадку обов’язок подачі декларації покладається на інших осіб)
  • особи, що перебувають на військовій строковій службі
  • особи, що перебувають у розшуку
  • особи, що перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі
  • особи, що перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав.

Підсумовуючи все вищесказане, варто зазначити, що незнання законів не звільняє від відповідальності і декларування доходів – це обов’язок, що покладений на всіх громадян найвищим законодавчим актом України – Конституцією.

Підходьте до питання декларування своїх доходів з розумом, залучайте спеціалістів для аналізу отриманих вами доходів, які допоможуть вам у прийнятті рішень, заповненні документів та подачі звітності.

Поділитися:

Інші новини

Меню