Чи можливо подати довідку про нерезидентський статус з електронним апостилем

Довідка про підтвердження нерезидентського статусу з електронним апостилем

8 min read

Чи можливо подати довідку про підтвердження нерезидентського статусу з електронним апостилем

Останнім часом все більше й більше наших клієнтів зіштовхуються з ситуацією, коли їх партнери-нерезиденти з метою підтвердження можливості застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування надають  відповідні довідки про підтвердження їх нерезидентського статусу (відповідно до п. 103.4 ПКУ) з електронним апостилем.  На лінії консультаційної підтримки ДФС України таким платникам податків повідомили, що такі документи не дають їм підстав застосовувати норми відповідних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування (згідно з ст. 103 ПКУ).

Чи є у працівників ДФС підстави це стверджувати, та що в такій ситуації робити платнику податків

Дійсно, на сайті ДФСУ є роз’ясненя працівників контролюючого органу, в яких вони, спираючись на норми ст. 103 ПКУ, приходять до наступного висновку:

«нормами ПКУ не передбачено використання в електронному вигляді довідки для цілей ст. 103 ПКУ, тому така довідка не може бути підставою для застосування норм міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування. Підставою для застосування міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування є довідка на паперовому носії, яка належним чином легалізована та перекладена відповідно до законодавства України».

Подібні висновки містяться також і в деяких індивідуальних податкових консультаціях територіальних органів ДФС України.

Відразу зазначимо, що ні ст. 103, ні будь-яка інша стаття ПКУ чи будь-який інший нормативний документ України не містять жодних застережень про те, що такі довідки (інші документи) мають бути виключно в паперовому вигляді. Більше того, згідно з п. 103.5 ПКУ така довідка «видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни». Тобто, українське законодавство всього лише визначає, що довідка має бути видана у відповідності з правилами відповідної країни (і якщо правилами відповідної країни передбачена видача довідки та/або апостилю на ній в електронному вигляді, то такий документ абсолютно відповідатиме вимогам п. 103.5 ПКУ). Що ж стосується проставлення електронного апостилю на паперовій довідці, то нам не вдалося знайти будь-яких роз’яснень з цього приводу працівників ДФС. Однак, не важко здогадатись, що швидше за все позиція ДФС з цього питання буде такою ж самою.

Очевидно, в даній ситуації платник податків має зважати на точку зору ДФС (незалежно від того, чи погоджується він з нею). Звичайно ж, в будь-якому випадку в нього завжди залишатиметься можливість відстоювати свою точку зору в суді (використовуючи в тому числі й наведені нами вище аргументи). Однак, якщо з різних причин платник податків не бажає доводити ситуацію до судової тяганини, радимо йому подумати про інші передбачені чинним законодавством способи легалізації даної довідки.

За яких умов довідка є офіційним документом на території України

Як зазначають ті ж податківці в своїх численних роз’ясненнях з цього питання, така «довідка користується доказовою силою офіційних документів на території України за умови:

  1. Легалізація довідки, тобто процедури, що застосовується дипломатичними або консульськими агентами країни, на території якої документ має бути представлений, для посвідчення автентичності підпису, якості, в якій виступала особа, що підписала документ, та, у відповідному випадку, автентичності відбитку печатки або штампу, якими скріплено документ.
  2. Або засвідчення штампом апостиль, якщо вони складені на території держав-учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 року.
  3. Або наявності міжнародних договорів про правову допомогу, згідно з положеннями яких офіційні документи іноземних держав-партнерів, зокрема, сертифікати резиденції компетентних податкових органів, приймаються без будь-якого підтвердження (без консульської легалізації та відповідно без апостиля)».

Таким чином, одним з можливих способів легалізації паперової довідки нерезидента є так звана її «консульська легалізація»,  порядок проведення якої деталізовано в відповідній Інструкції про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні і за кордоном, затвердженої Наказом МЗС України № 113 від 04.06.2002р.

З цього та будь-яких інших питань, які стосуються юридичних, фінансових, податкових, кадрових та інших аспектів ведення вашого  бізнесу ви завжди можете звернутися до наших спеціалістів, отримавши оперативну та кваліфіковану консультаційну та практичну підтримку.

Також вам можуть бути цікаві статті щодо Оподаткування виплат фізичним особам-нерезидентам та Позика від нерезидентів: оплата податку на репатріацію.

Поділитися:

Інші новини

Меню