Е-лікарняний: як працює система після 01.10.2021?

11 min read

Від повного запуску е-лікарняних минуло уже два місяці. Та чи все працює на практиці та які зміни відбулись за цей час зараз розберемось. А також розглянемо з якими ситуаціями працівники та роботодавці зіштовхуються на практиці.
Нагадаємо, що з 1 жовтня 2021 року е-лікарняні запрацювали на повну. Хоча це мало відбутись з 1 вересня. Але урядники видали наказ МОЗ від 28.08.2021 № 1836, яким відклали старт до жовтня.

Чи будуть видавати паперові лікарняні після 1 жовтня 2021?

Цікаве питання! Адже як не крути, таку можливість лікарям все ж таки залишили до 01.02.2022. ФСС навів перелік конкретних випадків, коли це можливо.Їх всього 4:

 1.  Якщо є виданий до 01.10.2021 лікарняний листок, який потрібно закрити або продовжити.
 2.  Якщо минуло 7 днів, протягом яких лікар може внести зміни до медичного висновку, а необхідно виправити помилку.
 3. Якщо з технічних причин не вдалось сформувати медичний висновок та електронний лікарняний впродовж семи днів після закриття лікарняного.
 4.  У разі всиновлення новонародженої дитини.
  Зверніть увагу, що за паперовими та електронними лікарняними подаються окремі заяви розрахунки.

Статус е-лікарняного в особистому кабінеті

Е-лікарняний, який ми бачимо в особистому кабінеті на порталі ПФУ може мати такий статус:

 1. Закритий– такий статус з’являється з першого дня непрацездатності, і, в ідеалі, має зберігатись до кінця 7-го дня, що настає після останнього дня непрацездатності.
 2.  Готовий до сплати (виданий) – з’являється на 8-й день, що настає після останнього дня непрацездатності. Але, будьте уважні! Такий статус в кабінеті можна побачити уже на наступний день після останнього дня непрацездатності. Виняток – е-лікарняний по вагітності та пологах. Він стає виданим/готовим до сплати через 7 днів після його відкриття.
 3.  Помилково сформований – у випадку, коли лікар зробив помилку у медичному висновку, на основі якого сформований е-лікарняний та створює новий правильний медичний висновок та новий е-лікарняний, попередній лікарняний набуває статусу «помилково сформований».
 4.  Недійсний – зазвичай отримує е-лікарняний за «правилом скорочення», коли на одного працівника відкрито декілька лікарняних. Що це означає? Наприклад, працівнику відкрили лікарняний по загальному захворюванню, під час цього у працівника захворіла дитина і йому відкрили лікарняний на дитину. Автоматично лікарняний по загальному захворюванню стає недійсним.
 5.  Оплачений.

Правило скорочення

Е-лікарняні можуть переривати один одного за правилом скорочення. Це правило застосовується, коли на одну застраховану особу створюють декілька медичних висновків, період непрацездатності в яких перетинається. Про це можна почитати в Порядку № 1234.
Найчастіше, причинами скорочення стають:

 •  створення нового медичного висновку в межах одного випадку непрацездатності – в такому випадку створюється продовжений е-лікарняний. Первинний лікарняний стає «недійсним» датою, яка передує даті відкриття продовженого е-лікарняного
 •  створення нового медичного висновку, не пов’язаного з попереднім, що засвідчує непрацездатність в межах однієї категорії. – Наприклад, під час застуди було отримано травму. Що загальні захворювання, що травма відносяться до однієї категорії
 •  створення нового медичного висновку про інший страховий випадок з іншої категорії причин непрацездатності. Наприклад, лікарняний по загальному захворюванню перериває лікарняний по вагітності та пологах
 • Встановлення групи інвалідності.
  Е-лікарняні скорочуються автоматично.

Коли рекомендують оплачувати лікарняний?

З 1 жовтня електронний лікарняний листок вважається виданим та готовим до сплати через 7 днів після дати його закриття. Про це йдеться в Порядку № 1234. Період у сім днів визначили для того, щоб лікар міг виправити помилки в медичному висновку, якщо це необхідно.
На практиці трапляється так, що статус «Готовий до сплати» може з’явитись уже на наступний день після дня закриття. Але це не означає, що за наступних сім днів не будуть внесені зміни. Практично це зробити можливо. Тому рекомендують оплачувати лікарняний тоді, коли мине 7 днів з дати його закриття.

Розширений номер е-лікарняного

Унікальний номер е-лікарняного розширили. Для зручності страхувальників додали номер страхового випадку. Відразу видно це первинний чи продовжений лікарняний.

Помилка в ПІБ працівника

Всі ми знаємо, що будь-які неточності у даних електронної системи охорони здоров’я та даних ПФУ скоріше за все призведуть до помилок, неможливості сформувати медичний висновок чи е-лікарняний та інших проблем.
Що ж робити якщо у ПІБ була допущена помилка. Наприклад, коли заключали декларацію із сімейним лікарем, вказано ім’я Наталія, а у даних ПФУ, які заповнюються роботодавцем, пропустили одну букву і написали Наталя. Так як помилка це не суттєва, роботодавець може подати заявку-розрахунок по такому лікарняному.
ФСС пояснив, що раніше через таку помилку заява-розрахунок могла бути відхилена. Та щоб незначні помилки не створювали незручностей в роботі, ФСС вніс зміни до програмних засобів.
Якщо помилка у ПІБ більш серйозніша, наприклад, працівник змінив прізвище, захворів та прийшов на прийом до лікаря. Лікар змінив дані у декларації. А от в ПФУ дані не оновлені. В такому випадку лікар не зможе сформувати е-лікарняний, тому що дані в системі охорони здоров’я не збігаються із даними ПФУ. Лікар видає паперовий лікарняний, а працівнику потрібно подати анкету про зміну персональних даних в кабінеті на сайті ПФУ та повідомити роботодавця про зміну прізвища.

Не прийшло повідомлення про створення медичного висновку

Повідомлення про створення медичного висновку приходить після візиту до лікаря від E-healh.
Але смс може й не прийти. Найчастіше це стається через неактуальні дані в системі охорони здоров’я, або іншими словами в Декларації, яку заключають з лікарем. Змінилось прізвище чи номер телефону, або ж був змінений паперовий паспорт на ID картку та інші дані.
Що ж робити?

 •  повідомити лікарю актуальні дані, які він внесе до електронної системи охорони здоров’я;
 • перевірити наявність медичного висновку та е-лікарняного на сайті ПФУ, а заодно і перевірити персональні дані.

А ще запитати лікаря, яке повідомлення було отримано у відповідь на створення медичного висновку. Бувають і такі повідомлення, наприклад, «Особа відсутня у Реєстрі застрахованих осіб» чи «Відсутній страхувальник».
Якщо «Особа відсутня у Реєстрі застрахованих осіб», то скоріше за все паспортні дані, ПІБ у електронній системі охорони здоров’я та Реєстрі застрахованих осіб відрізняються.
Якщо «Відсутній страхувальник», то помилка може бути в поданих роботодавцем даних у звітності Д5 Податкового розрахунку.

Не відображається е-лікарняний у кабінеті роботодавця

ПФУ пояснив, чому так може статись:

 • е-лікарняний може потрапити до попереднього роботодавця, якщо працівник нещодавно змінив місце роботи, а Податковий розрахунок ще не було подано, бо він подається щоквартально
 • е-лікарняний може потрапити до роботодавця, у якого працівник працює за сумісництвом
 •  збій в роботі програмного забезпечення.

Чи буде відображатись е-лікарняний у мобільному додатку Дія?

МОЗ надав роз’яснення, що е-лікарняний не буде відображатись у мобільному додатку Дія. Однак, на сайті Дія можна буде перевірити чи був сформований медичний висновок про конкретну особу. Для цього потрібно буде ввести номер медвисновку та дані фізособи.
Зауважимо, що зараз така опція відсутня на сайті Дія.

Що ж, сервіси та програмне забезпечення оновлюються, ФСС та ПФУ пояснюють нові нюанси роботи з е-лікарняними, а працівники та роботодавці розбираються у всьому цьому на практиці. То ж рухаємось вперед і надіємось на меншу кількість нововведень та скоріше вдосконалення роботи з е-лікарняними. Будемо тримати вас в курсі )

Більше цікавої інформації про наші послуги можете дізнатись тут бухгалтерські послуги

Поділитися:

Інші новини

Меню