Фінансовий моніторинг в Україні: нові вимоги для юридичних осіб

Фінансовий моніторинг в Україні: нові вимоги для юридичних осіб

7 min read

Більшість з нас вже чули про нові правила фінансового моніторингу з 28 квітня 2020 року. Прийнятий закон дещо змінює правила фінансового моніторингу та приводить їх у відповідність до актуальних світових та європейських норм. В цій статті ми хотіли б звернути увагу на деякі з вимог нового закону та що потрібно зробити юридичним особам, щоб уникнути штрафів в майбутньому.

Нові обов’язки для юридичних осіб

Редакція ЗУ “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів…“ № 361-IX, поклала обов’язок на всіх юридичних осіб підтримувати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності в актуальному стані, оновлювати її та повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення, а також подавати державному реєстратору документи, що підтверджують ці зміни.

Це означає, що тепер кожного року, протягом 14 календарних днів, починаючи з дати державної реєстрації, юридичні особи повинні підтверджувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності.

Яку інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності потрібно підтверджувати?

  • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності)
  • дата народження
  • країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця
  • місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності)
  • повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником
  • характер та міра (рівень, ступінь частка) бенефіціарного володіння.

Які документи необхідні?

  1. Заява про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника.
  2. Структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства.
  3. Витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи – нерезидента в країні її місцезнаходження – у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа-нерезидент.
  4. Нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, – для фізичної особи – нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, – для фізичної особи – резидента.

Окремо звертаємо увагу, що на всіх юридичних осіб, зареєстрованих до набрання чинності Законом (до 28.04.2020 р.), покладається обов’язок подати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності протягом 3 місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

Розміри штрафів

Законодавець передбачив доволі серйозні штрафи. За порушення цих вимог (згідно із ч.6 ст.166(11) КУпАП на керівника може бути накладений штраф від 1 тис до 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 – 51000 грн.). Така сума – це ще одна причина серйозно поставитись до виконання нових вимог фінансового моніторингу для юридичних осіб.

Висновок

Нові вимоги фінансового моніторингу викликають багато питань – чи потрібно брати оновлені витяги або виписки на нову дату? Чи у разі, якщо змін не відбувалось, можна подавати витяги або виписки, які уже є в наявності? Попередньо скажемо – на нашу думку, якщо змін в відомостях про засновників не було, то немає необхідності отримувати оновлений витяг чи виписку, але будемо очікувати детальніші пояснення.

На додаток до цього форма та зміст структури власності наразі не затверджені. Можна очікувати на появу форми структури не раніше липня-серпня 2020 року, тобто на підготовку та подання відповідних документів ми будемо мати деякий час, тому тримаємо руку на пульсі та чекаємо на додаткові роз’яснення Міністерства юстиції.

Ми розуміємо, наскільки складним може бути процес підтвердження, тому ви можете в будь-який час звернутись за допомогою в підготовці та поданні інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності. Надсилайте запит чи зателефонуйте нам – і ми дамо відповіді на ваші питання та вирішимо питання разом.

Поділитися:

Інші новини

Меню