У якому банку краще відкрити валютний рахунок ФОП IT

ФОП для IT: все про ЗЕД та у якому банку краще відкрити валютний рахунок

8 min read

Зовнішньоекономічна діяльність ФОП 3 група: що важливо знати

Станом на 2021 рік для ФОП ІТ активно використовується 3 група, рідше 2 група.
Перебуваючи на 3 групі ФОП-ІТ, платить 5% від отриманого доходу та ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати.

Як обрати банк для відкриття валютного рахунку для ФОП IT

Стрімкий розвиток інтернет-сервісів забезпечив можливість онлайн виконувати значну частину передбачених законодавством обов’язкових процедур, зокрема, необхідних для початку використання певних банківських продуктів. На сьогодні, кожен банк пропонує величезну кількість опцій для бізнес-карток різного виду – порівняти їх між собою у межах однієї статті просто неможливо.

Є окремі пакетні програми для представників IT-галузі. Тому універсального рецепту немає і бути не може. Цей вибір підприємець повинен зробити самостійно.

Але все ж є низка критеріїв за допомогою яких можна порівняти декілька банків і обрати для себе оптимальний:

 1. Вартість відкриття поточного рахунку.
 2. Щомісячна вартість обслуговування рахунку (був/не було руху коштів).
 3. Розмір комісії (платежі, видача готівки через банкомат, внесення готівки, обмін валюти).
 4. Ліміт по карті.
 5. Наявність інтернет-банкінгу та його вартість.
 6. Мобільний додаток для управління рахунком.
 7. SMS-інформування.
 8. Еквайринг (послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі).

Більше про наші бухгалтерські послуги, нашу команду та відгуки клієнтів можете дізнатися на сторінці “Бухгалтерський аутсорсинг“. Якщо вам потрібна консультація юриста чи послуги адвоката.

Для прикладу порівняємо два банки: Приватбанк vs Монобанк

Приватному підприємцю в monobank не доведеться платити комісію банку за:

 • відкриття та обслуговування рахунків у гривні, доларах або євро
 • платежі по Україні
 • сплату податків
 • надання виписок по рахунку
 • перекази коштів на картку monobank.

Кажучи простіше, обслуговування рахунку ФОП – безкоштовне.

Говорячи про  відкриття ФОП-рахунку в ПриватБанку у відділенні банку, то це коштує 100 гривень, а от на сайті ця послуга також безкоштовна. Його обслуговування в цьому банку може коштувати від 50 грн. на місяць, а платежі на рахунки інших банків коштують від 3 гривень/платіж.

Ще одним важливим моментом для клієнтів-ФОП є умови зняття готівки з картки.

У monobank є можливість безкоштовно переказувати гроші зі свого рахунку на картку фізособи, а потім, в залежності від виду картки, без комісій знімати до 50 000 гривень на місяць.

У ПриватБанку зняття готівки з ФОП-картки «Ключ до рахунку» або переказ грошей на «картку для виплат» також може бути безкоштовним з обмеженням суми, наприклад, до 20 000 грн. протягом 3-х годин. Звертайте на це увагу.

Відкрити ФОП-рахунок у monobank можуть ті клієнти, у яких вже є картка. Але ні для її отримання, ні для відкриття ФОП-рахунку в банк їхати не потрібно. Все робиться віддалено в додатку.

Щодо відкриття рахунку у ПриватБанку у нього також є можливість дистанційного відкриття рахунку при умові, що ви вже є клієнтом Приватбанку. Для дистанційного відкриття рахунку ФОП вам потрібно отримати ЕЦП в Приват24 для приватних клієнтів.

Для того, щоб розпоряджатися коштами на ФОП-рахунку в Монобанку, не знадобляться додаткові додатки, логіни/паролі в нові особисті кабінети. Все обслуговування здійснюється через один всім вже знайомий зручний мобільний додаток.

Якщо говорити про Приват-24, то в ньому передбачений окремий вхід для фізосіб і окремий для бізнесу, тож в процесі роботи доведеться перемикатися між різними особовими кабінетами.

Деякі підприємці отримують дохід у валюті (ті ж IT-шники). Знімати її з ФОП-рахунку безпосередньо не можна. Тому, щоб користуватися заробленою валютою –– підприємці, зазвичай, спершу обмінюють гроші на гривню, потім перераховують гроші в гривні на власну картку, з якої вони можуть розпоряджатись грошима за власним бажанням.

Отже, проаналізувавши умови двох банків можна зробити висновок, що кожен банк «бореться» за свого клієнта та намагається створити вигідні умови для нього пропонуючи різні продукти. І в цій «боротьбі» значними перевагами стануть:

 • безкоштовне відкриття і обслуговування рахунку
 • безкоштовне зняття готівки
 • повністю дистанційне обслуговування
 • все обслуговування в одному додатку
 • цілодобовий валютообмін між рахунками.

На нашому youtube-каналі “Бізнесуй” ви можете переглянути цікаве та корисне відео про електронні трудові книжки і це займе всього 6 хв.

Валютні операції ФОП 3 група: документи для ЗЕД, курсові різниці, купівля валюти, звітність

Які документи потрібні ФОПу для ЗЕД

Стандартно це інвойс, контракт і акт надання послуг. В залежності від вимог банку можуть діяти спрощені правила, для підтвердження експорту послуг їм досить мати інвойс.
Якщо використовуєте тільки інвойс, він повинен містити максимум даних про угоду, так легше буде підтвердити інформацію, якщо банк запросить документи, що підтверджують валютний платіж.

Наприклад, у інвойсі може бути зазначена умова – якщо замовник оплатив інвойс, значить прийняв надані послуги без додаткового підписання акту надання послуг. Хочете підстрахуватися ще й контрактом – підписати можна в електронному вигляді, у тому числі шляхом прийняття публічної оферти (абз. 2 ст. 6 ЗУ «Про ЗЕД»).

Чи потрібно ФОПу розраховувати курсові різниці

Продаж валюти зазвичай відбувається за міжбанківським курсом або курсом банку, а він часто відрізняється від курсу НБУ встановленого на дату продажу, ця різниця і називається курсовою. Навіть якщо продати валюту в день надходження на валютний рахунок, курс продажу може відрізнятись, і на гривневий рахунок надійде сума більше або менше тієї, що відобразили в книзі обліку доходів (розрахованої за курсом НБУ).

Якщо дохід збільшився – це позитивна курсова різниця, якщо зменшився – негативна. Для ФОП-єдинників це не призводить до наслідків, вони ведуть спрощений облік і не розраховують курсові різниці. І відповідно, не коригують дохід на їх величину.

Які особливості купівлі валюти ФОПом

Купити валюту можливо тільки через банк на валютному ринку (ст. 6 ЗУ «Про валюту»).

Наприклад, онлайн через клієнт-банк: потрібно оформити заявку на покупку валюти (п. 10 постанови НБУ № 5) і відправити у банк документи, які підтверджують, що валюта вам потрібна для оплати по угоді, – контракт, інвойс. Уже з валютного рахунку можна проводити платіж за кордон. Банк утримає комісію по тарифу. Гроші потрібно використовувати протягом 10 робочих днів з моменту їх зарахування на валютний рахунок на потреби, зазначені в заявці на покупку валюти (п. 44 постанови НБУ № 5).

Чи потрібно ФОП подавати звітність по валюті

Не потрібно подавати звітність по валюті.

Як зняти валюту з рахунку ФОП

Коли на розрахунковий рахунок надходять кошти в валюті, ФОП може зберігати гроші на рахунку доти, доки вони не знадобляться. Однак потрібно врахувати те, що при використанні коштів в іноземній валюті є певні обмеження:

 • заборонено переводити валюту з підприємницького рахунку на особистий валютний рахунок (або будь-який інший рахунок фізособи, відкритий для власних потреб)
 • не можна зняти валюту з розрахункового рахунку (отримати готівку). Можна продати валюту, а потім зняти потрібну вам суму, але вже в гривнях.

Які штрафи за порушення порядку здійснення валютних операцій ФОПом

У Ст. 162-1 ЗУ “Про валюту і валютні операції” зазначено, що порушення порядку здійснення валютних операцій, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб юридичних осіб (крім уповноважених установ), громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме, від 17 тис. до 51 тис. грн, (ст. 162-1 КпАП).

Поділитися:

Інші новини

Меню