Які особливості ведення бухгалтерського обліку для ФОП у IT
ІТ-бізнес на сьогодні є найбільш сучасним і найбільш інноваційним в Україні. Розпочинаючи такий вид бізнесу, перш за все потрібно вирішити, яку ж систему оподаткування обрати ФОП: спрощену чи загальну.
Загальна система оподаткування передбачає сплату податків, які розраховуються виходячи з прибутку – дохід мінус документально підтверджені витрати, а саме:
- 18% ПДФО
- 1,5% військового збору
- сплата 22% ЄСВ із мінімальної заробітної плати.
Ця система оподаткування не є досить оптимальною для ведення ІТ-діяльності. Тож у більшості ФОП на ринку облік ведеться на спрощеній системі оподаткування – єдиному податку. Для ФОП пропонується 2 та 3 групи єдиного податку, оскільки 1 та 4 групи для ІТ діяльності не підходять, так як 1 група – це торгівля з лотків на ринках і надання побутових послуг, а 4 група передбачена для сільгоспвиробників.
Яку групу обрати – залежить від особистих потреб та майбутніх планів.
При виборі ІІ групи ФОП матиме
- максимальний розмір доходу складатиме 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року (в 2021р. – 5 004 000 гривень)
- може співпрацювати з фізичними та юридичними особами-платниками ЄП
- може наймати до 10 осіб
- сплачує єдиний податок за кожен місяць – не більше 20% від мінімальної зарплати
- зобов’язаний складати річні звіти
- не може надавати послуги нерезидентам
- веде облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів – у електронному чи паперовому форматі
- сплачує ЄСВ 22% від мінімальної заробітної плати.
При виборі ІІІ групи ФОП матиме
- максимальний дохід – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року (в 2021р. – 7 002 000 гривень)
- може співпрацювати з фізичними та юридичними особами без обмежень, у т.ч. і надавати послуги нерезидентам
- розмір єдиного податку складає 3% від отриманого доходу, якщо ФОП платник ПДВ і 5% від отриманого доходу, якщо ФОП неплатник ПДВ. ФОП із IT сфери, як правило, неплатник ПДВ і застосовує ставку 5%
- зобов’язаний складати квартальні і річні звіти
- неплатники ПДВ – ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів, у електронному чи паперовому форматі. Платники ПДВ – ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат, у електронному чи паперовому форматі.
- сплачують ЄСВ 22% від мінімальної заробітної плати.
Для того щоб зрозуміти, яка група підходить саме вам, потрібно чітко розуміти з ким ви плануєте співпрацювати:
- З фізичними та юридичними особами на спрощеній системі.
- З юридичними особами на загальній системі.
- З іноземними компаніями.
Оскільки 2 група немає можливості співпрацювати з іноземними компаніями, або ж з компаніями, що перебувають на загальній системі оподаткування. А 3 група в цьому плані немає жодних обмежень, що є однією з її переваг.
Також перевагою 3-ї групи є те, що сплата єдиного податку прив’язана до отриманого доходу у звітному періоді. Отже, немає доходу – не потрібно платити єдиний податок, що відрізняється від 2-ї групи, в якій сплата єдиного податку проводиться незалежно від того, чи є дохід.
Які КВЕДи обрати для IT ФОП
Найпопулярнішим КВЕДом для ІТ ФОП є КВЕД 62.01 Комп’ютерне програмування – його найчастіше обирають як основний КВЕД.
Також в ІТ сфері досить часто обирають додаткові КВЕДи:
- 62.03 “Діяльність з керування устаткованням”
- 62.09 “Діяльність у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем”
- 72.21 “Розробка стандартного програмного забезпечення”
- 72.10.0 “Консультування з питань інформатизації”
- 72.22.0 “Інші види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”
- 72.22 “Види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”
- 72.30.0 “Оброблення даних”
- 72.40.0 ”Діяльність пов’язана з базами даних”
- 58.21 “ Видання комп’ютерних ігор”
- 58.29 “Видання іншого програмного забезпечення”.
Для будь-якого ФОП дуже важливо обрати для себе правильний КВЕД. У випадку, якщо ФОП отримуватиме дохід від видів діяльності, що в нього не зареєстровано, його можуть позбавити права застосовувати спрощену систему та до такого доходу буде застосована ставка податку в розмірі 15%.
Що ж є доходом ФОП
Доходом ФОП, платника ЄП, є дохід, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній чи нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ. Дохід, виражений у іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу.
Як і коли ФОПу сплачувати єдиний податок
ФОП 3-ї групи сплачує єдиний податок з отриманого доходу протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) період. Термін подання податкової декларації – протягом 40 календарних днів після завершення податкового (звітного) періоду.
ФОП 2-ї групи платять фіксовану ставку податку за кожен місяць – не більше 20% від мінімальної зарплати встановленої на 1 січня податкового (звітного) року. Сплачується єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця, наприклад, за січень – до 20 січня.
Як і коли ФОПу сплачувати ЄСВ
Мінімальний розмір ЄСВ розраховується з мінімальної зарплати. Ставка ЄСВ — 22%. Із січня по листопад діятиме мінімалка 6 000,00 грн.в місяць. А в грудні — 6500 грн. Отже, мінімальні платежі з ЄСВ у 2021 році становитимуть:
Із січня по листопад включно — 1320 грн (6000 грн × 22%) за місяць.
У грудні — 1430 грн (6500 грн × 22%).
Максимальна база для нарахування ЄСВ — 15 мінімальних зарплат. Це 90 тис. грн, із січня по листопад 2021 року, за місяць. А в грудні — 97,5 тис. грн.
Строки сплати ФОПом ЄСВ у 2021 році
Граничні терміни сплати ЄСВ у 2021 році:
- за I квартал — 19 квітня
- за II квартал — 19 липня
- за III квартал — 19 жовтня
- за IV квартал — 19 січня 2022 року.
Що чекає на IT-бізнес України: плани уряду
Для ІТ-бізнесу уряд також розглядає варіант введення окремої групи платників податку. Але не все так просто, як здається на перший погляд. Тому що законопроекти, що стосуються діяльності ІТ-компаній, можуть нести як позитивні, так і негативні зміни.
Так, наприклад, потенційне введення тієї ж самої 5-ї групи платників єдиного податку має «плюс» у тому, що підприємцям ІТ галузі можуть надаватись пільги, наприклад, звільнення від оподаткування на 9 місяців на стартапи, але і водночас «мінус» – стосовно щорічного підвищення ставки податку на 1%.
Також уряд говорить про можливість створити Фонд розвитку людського капіталу для IT-галузі – IT Creative. Кошти цього Фонду підуть на стипендії для талановитих студентів, гранти для молодих вчених і створення освітньої інфраструктури. Розглядається, що відрахування в Фонд будуть добровільними в рамках спеціальної опції оподаткування для ФОП у IT-галузі.
Зазначена опція передбачає сплату IT-ФОПами:
- 5% єдиного податку
- 1,5% військового збору
- ЄСВ з двох мінімальних зарплат
- збору на розвиток людського капіталу в розмірі 1% на рік введення, з поступовим збільшенням на 1% щорічно до досягнення рівня 5%.
Більше про наш бухгалтерський сервіс можна дізнатися зі сторінки “Бухгалтерський аутсорсинг“.