Як оформити електронний лікарняний

Лікарняні 2021: коротко про головне

8 min read

Зараз, коли Україну та світ накривають все нові хвилі коронавірусу, тема розрахунку та виплати лікарняних є дуже актуальною. Держава хоче зекономити на виплатах, тому що із сплеском захворюваності гроші з Фонду розлітаються як гарячі пиріжки. Кипить робота над впровадженням е-лікарняних. Тож що ми маємо на сьогодні, давайте розбиратись разом.

Що змінилося у 2021

 1. Підвищили мінімальну зарплату до 6000 грн. із січня по листопад, з грудня матимемо 6500 грн. А це впливає на обмеження середньоденної зарплати.
 2. Запуск е-лікарняних.

Чи можна підтвердити непрацездатність іншим документом

Ні. Лише лікарняний листок є підтвердженням непрацездатності. Довідки, виписки з лікарні та інші документи не дають право на отримання лікарняних виплат.

Хто має право на лікарняний

Інструкція МОЗУ №455 каже, що листок непрацездатності видається:

 • усім, хто живе та офіційно працевлаштований в Україні
 • особам, що обрані на виборні посади до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших органів, та громадських організацій
 • членам колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів
 • ФОПам, адвокатам, нотаріусам, тобто тим, хто забезпечує себе роботою самостійно, і членам творчих спілок та іншим творчим працівникам
 • заробітчанам, які є громадянами України, живуть в Україні постійно, але працюють закордоном, за умови, що вони не зареєстровані в системі соціального страхування країни, в якій працюють.

Коли потрібно подати лікарняний на роботу

Законом не встановлено строків подачі лікарняних листків на підприємство. Але, є невеличка примітка в Законі № 1105 ч. 5 ст. 32, де написано, що працівник може отримати лікарняну виплату, якщо надасть лікарняний лист не пізніше, ніж пройде 12 місяців з дня відновлення працездатності.

Хто і як оплачує лікарняний

За перші п’ять календарних днів хвороби платить підприємство, за всі інші дні – Фонд соціального страхування.

На нашому youtube-каналі “Бізнесуй” ви можете переглянути цікаве відео на тему електронних лікарняних і це займе всього 5 хв.

Податки з лікарняних

В плані податків – все стабільно. Так як лікарняні, ми говоримо про тимчасову втрату працездатності, відносять до зарплатних виплат, тому з них утримується ПДФО 18%, військовий збір 1,5% та нараховується єдиний соціальний внесок 22% (в загальному випадку), що платить роботодавець.

Електронні лікарняні: перехідний період

На сайті МОЗ з’явився проект Наказу, де йдеться про перехідний період з 01 червня по 31 серпня 2021 року. В цей період виписувати електронні лікарняні зобов’яжуть ті медичні заклади, що уже підключені до електронної системи охорони здоров’я.
З 01 вересня 2021, згідно із проектом Наказу, всі медичні заклади повинні виписувати електронні лікарняні листки.
Декретні лікарняні листки в електронному форматі планують видавати з 01 вересня 2021.
Однак, лише після того як МОЗ опублікує на своєму сайті повідомлення про те, що всі лікарі мають технічну можливість та готові видавати електронні лікарняні, тільки тоді можливо говорити про повний старт е-лікарняних.

Що буде з паперовим лікарняним листком

У Законі 1105 написано, що принести на компенсацію лікарняний листок можна протягом 12 календарних місяців із дня відновлення працездатності. А це означає, що ще як мінімум рік можна отримувати від працівників та оплачувати паперові лікарняні листки, які будуть видані до 31.08.2021 р. До того ж діючі Інструкція № 532 та Інструкція № 455 передбачають використання паперового лікарняного листка. Скоріше за все, найближчим часом всю нормативку приведуть у відповідність і тоді й вирішиться доля паперового лікарняного листка. А доки цього не сталось, маємо дотримуватись діючих норм.

Де подивитись інформацію по лікарняних

Всю інформацію по лікарняному як працівник, так і роботодавець можуть отримати на сайті ПФУ через свій електронний кабінет. Для цього потрібно мати ключі ЕЦП та зареєструватися на порталі.

Якщо завітаєте у відділення Фонду особисто, можете отримати паперовий витяг.
Роботодавець може подивитись лише інформацію за період перебування з працівником у трудових відносинах.

Алгоритм дій по-новому

  1. Лікар, на підставі медичного висновку, відкриває та закриває лікарняний листок та вносить інформацію у Реєстр, підписує все це своїм ЕЦП та відправляє до ПФУ.
   Роботодавці, майте на увазі, що працівника запитають ЄДРПОУ компанії, тому що цю інформацію вносять у Реєстр. Подбайте, щоб всі працівники його знали, або записали у нотатку на телефоні.
  2. ПФУ отримує дані, присвоює запису унікальний номер, і , стається диво, з цього моменту починає існувати лікарняний листок. Електронний лікарняний листок тепер можуть побачити і ФСС, і роботодавець, і працівник.
  3. Далі завдання працівника – повідомити на роботі про хворобу та лікарняний, а завдання роботодавця – зробити витяг з Реєстру. Важлива примітка: працівнику не потрібно нести жодних документів на роботу, закритий електронний лікарняний дає право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності.
  4. Ну а далі знайома нам процедура з комісією або уповноваженим з питань соцстрахування на підприємстві. Пригадаємо разом, що робить комісія/уповноважений:
   • розглядає листок непрацездатності
   • ухвалює рішення про його оплату/відмову оплати
   • складає протокол про призначення або відмову виплати лікарняних
   • передає протокол у бухгалтерію
  5. Бухгалтерія виконує свою функцію: нараховує, оплачує перші 5 днів, якщо потрібно подає у ФСС заяву-розрахунок. До речі, тепер у особистому кабінеті на сайті ПФУ можна переглядати, формувати та друкувати заяви-розрахунки за листками непрацездатності.
  6. І ось, нарешті, і виплата працівнику коштів від ФСС та звіт по виплаті.

Важко сказати чи це кінцевий варіант алгоритму, все ж таки робота над е-лікарняними ще триває.

Як звітувати до ФСС

Виплатили кошти ФСС працівнику –  тоді не затягуйте зі звітністю. Протягом місяця після виплати роботодавець має подати до ФСС звіт – повідомлення про виплату коштів застрахованим особам. Бланк можна знайти у Додатку 2 до Порядку № 12. Зверніть увагу, що за неподачу або несвоєчасну подачу повідомлення штраф – від 170 до 340 грн. (ст. 165-4 та 165-5 КУпАП) або очікуйте перевірку з ФСС.
Майте на увазі, що й інформація по виплаті тепер буде показана і в Реєстрі. Її туди вносить ФСС на основі поданого звіту.

Якщо у вас є запитання чи потрібні експертна допомога спеціалістів із ведення бухгалтерського обліку, будь ласка, звертайтесь до нас і ми оперативно підготуємо консультацію.

Ще одне коротеньке відео відео про е-лікарняні від команди UHY Prostor)

Поділитися:

Інші новини

Меню