Юридична консультація щодо практичної доцільності використання КВЕдів

Навіщо потрібен КВЕД?

6 min read

Під час реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця Законодавець вимагає у відповідній Заяві зазначати КВЕД, але для чого він потрібен і де можна застосувати КВЕД?

Що ж таке КВЕД?

Згідно із Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» № 457 від 11.10.2010р., (далі – Наказ) КВЕД – це класифікатор видів економічної діяльності, його головна мета визначати та кодувати основні та другорядні види    економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців.

Наказом чітко встановлено, що КВЕД – це суто статистичний інструмент, і будь-яке використання КВЕД не для статистичних  потреб (адміністративних або нормативних) здійснюють самі користувачі за власними  правилами.

Однак перед цим Законодавець зазначає, що, в той же час, КВЕД є механізмом спільної мови, що має використання в багатьох інших, нестатистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо).

Виходячи з нашої практики, слід відмітити, що так звана «спільна мова» в ліцензуванні переходить в чіткий обов’язок особи зазначати певний КВЕД для отримання ліцензії. Відповідно до ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII юридичній особі або фізичній особі – підприємцю не буде видана спеціальна ліцензія, якщо в нього не буде зазначено відповідного КВЕДу.

Пам’ятайте: якщо Ви маєте намір вибрати систему спрощеного оподаткування, Ви маєте входити в одну з чотирьох груп платників єдиного податку. Ваша належність до певної групи залежить від вибраних Вами видів економічної діяльності ( згідно ст. 291 Податкового Кодексу України). Фіскальними органами України, зустрічаються непоодинокі вимоги про надання, так званої, «довідки зі статистики» з метою підтвердження зазначених вами КВЕДів.

На нашу думку, КВЕД – це суто державний інструмент, який потрібен державі, а зовсім не бізнесу. Він створений з метою аналізу економіки та її перспектив, однак в сучасних реаліях, велика кількість юридичних осіб та ФОПів не притримуються КВЕДів, а здійснюють свою діяльність суміжно, а інколи й зовсім відмінну від тієї, що зазначена в ЄДРПОУ. Тому головна функція КВЕДів для держави, фактично, працює не на повну силу.

Та КВЕД все ж має свою практичну сторону (окрім підстави для ліцензування), оскільки його вигідно застосувати під час дослідження можливих або фактичних конкурентів в певній господарській галузі, тому що в мережі велика кількість відкритих джерел з пошуку підприємств за КВЕДами.

Ми проаналізували законодавство, що регулює застосування КВЕДів і дійшли висновку, що в сучасних реаліях потрібно заздалегідь обмислювати можливу діяльність, якою ви плануєте займатися. Потрібно зазначати конкретно ті КВЕДи, які позначають вашу подальшу діяльність, оскільки незначний, на перший погляд, статистичний інструмент (КВЕД) може принести багато незручностей для подальшого ведення бізнесу при помилковому або надлишковому зазначенню.

Поділитися:

Інші новини

Меню