КВЕД для ФОП

Що таке КВЕД та як обрати КВЕД для ФОП

6 min read

Кожен підприємець при реєстрації стикається з питанням обрання КВЕДів. Давайте розберемось разом, що означає ця абревіатура та чому важливо правильно обрати КВЕД при реєстрації ФОП.

Що таке КВЕД?

КВЕД – це класифікатор видів економічної діяльності, згідно із Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» № 457 від 11.10.2010р. (далі – Наказ №457). Його головна мета – визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців.

Де знайти перелік КВЕД

Ознайомитися та обрати відповідні КВЕД можна на офіційному сайті Державної служби статистики України (Укрстат) за посиланням.

Скільки КВЕД може мати ФОП

На законодавчому рівні не встановлено жодних обмежень щодо кількості обраних КВЕДів, отже при реєстрації можна зазначити скільки завгодно видів діяльності, додати чи змінити їх пізніше. Обов’язково один КВЕД має бути основним видом діяльності.
Важливо! Вказаний першим КВЕД у реєстраційній заяві, при первинній реєстрації, буде вважатись основним видом діяльності.

Як вибрати КВЕД для ФОП

Перед реєстрацією ФОП важливо ретельно обміркувати види підприємницької діяльності та правильно підібрати відповідні КВЕДи. Приділити увагу щодо вибору КВЕДів варто усім ФОПам, і тим, які обрали або мають намір обрати спрощену систему оподаткування – єдиний податок (ЄП), і тим, які перебувають на загальній системі оподаткування.

Якщо ФОП перебуває на загальній системі оподаткування та отримує доходи від видів діяльності, які не зареєстровані ним у ЄДРПОУ, то відповідно до п.177.6 ст.177 ПКУ такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку – фізичних осіб.

Якщо ж ФОП зареєстрований як платник ЄП або планує стати платником ЄП, то тут звертаємо увагу, що ФОП має право отримувати дохід та, відповідно, сплачувати ЄП із доходу отриманого виключно від зареєстрованих видів діяльності. Окрім того, відповідно до ч.5 ст.291 ПКУ для платників ЄП ряд видів діяльності є під забороною або передбачаються особливі умови застосування спрощеної системи оподаткування.

При виявленні факту ведення ФОПом на єдиному податку діяльності, що ним не зареєстрована або заборонена для платників ЄП чи певної групи платників ЄП, це може призвести до негативних наслідків, таких як позбавлення статусу платника єдиного податку та накладення контролюючими органами штрафних санкцій.
Тому, щоб уникнути таких негативних наслідків, підприємцю необхідно ще при державній реєстрації правильно визначити КВЕДи або змінити їх до того, як він розпочне здійснювати відповідну господарську діяльність.

На нашому youtube-каналі “Бізнесуй” ви можете переглянути цікаве та корисне відео про електронні трудові книжки і це займе всього 6 хв.

Як ФОПу змінити чи додати новий КВЕД

Якщо ви хочете змінити або додати новий КВЕД, тоді вам необхідно подати державному реєстратору Заяву щодо державної реєстрації фізичної особи – підприємця (Форма 1).

У заяві необхідно:

 1. Заповнити дані про ФОП.
 2. Обрати реєстраційну дію “Державна реєстрація зміни відомостей про фізичну особу-підприємця”.
 3. У розділі “Відомості про зміни” поставити відмітку навпроти “Зміна видів економічної діяльності”.
 4. Перелічити КВЕДи (включаючи нові, або за винятком тих, які бажаєте прибрати) у відповідній графі, першим вказуючи основний вид вашої діяльності.
 5. Після внесення змін до відомостей, що містяться у ЄДР, необхідно також подати до податкової за місцем реєстрації ФОП особисто або ж направивши поштою Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з відповідними змінами. Для внесення змін потрібно на початку поставити відмітку в полі “Внесення змін” та вказати КВЕДи у пункті 8.

ФОП 1-ї та 2-ї групи зобов’язані подати Заяву до контролюючого органу не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни, ФОП 3-ї групи – разом з податковою декларацією за звітний період, у якому відбулись зміни, відповідно до вимог п.298.5 та п.298.6 ст.298 ПКУ.

Як ФОПу змінити чи додати новий КВЕД онлайн

Для того щоб змінити чи додати новий КВЕД онлайн необхідно:

 • зареєструватись, або авторизуватись на сайті diia.gov.ua
 • обрати «Внесення змін про ФОП» у меню «Послуги»
 • у блоці «Види економічної діяльності» натиснути «Редагувати»
 • видалити неактуальні КВЕД, якщо такі є та/або додати нові (для цього необхідно лише почати вводити код, а далі система видасть відповідні, серед яких обираєте потрібний і зберігаєте, натиснувши на «Редагувати»
 • зберегти зміни
 • після внесення змін система запитає чи є ви платником єдиного податку. Якщо так, то зміни автоматично будуть внесені і до реєстру платників ЄП. Необхідно буде вказати податкову, у якій перебуває на обліку ФОП та податкову адресу ФОП
 • перевірити дані та підписати за кваліфікованим електронним підписом (КЕП).
  Зміни вносяться протягом 24-х годин. Після внесення змін до відомостей, на електронну адресу, яка зареєстрована в «Дії», прийде відповідний лист та посилання для перевірки відомостей у ЄДР та реєстрі платників ЄП.

І хоча Наказом № 457 від 11.10.2010р. чітко встановлено, що КВЕД – це суто статистичний інструмент, проте з точки зору оподаткування підприємницької діяльності, в той же час КВЕД – це механізм спільної мови, що має використання у багатьох інших, не статистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо).

Отож, вкрай важливо зазначати конкретно саме ті КВЕДи, які позначають вашу діяльність, оскільки незначний, на перший погляд, статистичний інструмент (КВЕД) може принести багато незручностей для подальшого ведення бізнесу та спричинити застосування штрафних санкцій з боку контролюючих органів.

Досвідчена команда Адвокатського бюро Ольги Петрухіної надасть вам кваліфіковану допомогу у будь-яких питаннях, пов’язаних із діяльністю ФОП, у тому числі – питання вибору КВЕД, їх реєстрації та зміни, реєстрацію платником спрощеної системи оподаткування, оскарження рішень контролюючих органів про застосування штрафних санкцій.

Поділитися:

Інші новини

Меню