Нововведення НБУ

7 min read

Напевне, багато кого вже спантеличили та стурбували зміни та нововведення, запроваджені Національним Банком України стосовно посилення нагляду за здійсненням готівкових розрахунків та веденням банками касових операцій.

Так, Постановою Правління НБУ № 62 від 18.04.2019 року «Про затвердження Змін до інструкції про ведення касових операцій банками в Україні», були введені нові правила вивчення банками клієнтів-суб’єктів господарювання, які отримують готівку для подальшого здійснення готівкових розрахунків, які починають діяти з 3 червня 2019 року.

НБУ в своїй Постанові вводить обов’язок банків отримувати від клієнтів під час отримання готівки з банку підтверджуючі документи, що є підставою для здійснення подальших готівкових розрахунків. Метою такого нововведення заявлено необхідність спростування або підтвердження здійснення фіктивних фінансових операцій.

Одразу звертаємо увагу на те, що дана вимога про надання банку документів при отримання готівки стосується виключно клієнтів-суб’єктів господарювання, а не звичайних громадян України, які отримують готівку в банку.

Зазначена Постанова НБУ містить перелік таких підтверджуючих документів, які мають надаватися банку. Серед них зазначені наступні, як наприклад, закупівельний акт чи відомість, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, кредитний договір, договори поставки, зберігання, транспортування тощо.

Наголошуємо на тому, що зазначена вимога про надання підтверджуючих документів не містить обмежень по сумі операцій по отриманню готівки, а це означає, що суб’єктам господарювання потрібно бути готовим надавати банку за його вимогою документи на будь-яку суму.

Найбільше питання, що постає в даному контексті, це чи поширюється ця вимога на фізичних осіб-підприємців, які мають відповідні рахунки в банках та знімають готівкові кошти.

На нашу думку, зазначені зміни стосовно надання ФОПами банку документів при знятті готівкових коштів, на підставі яких здійснюються подальші готівкові розрахунки, стосуються тільки готівки, що буде використовуватись ФОПами у господарських цілях.

Згідно зі статтею 44 Господарського кодексу України, підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Таким чином, ФОП має право вільно користуватися коштами з поточного рахунку, в тому числі і знімати готівку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, то ж на них ця норма не повинна поширюватись.

Але, зазначимо, що наразі практики застосування даної норми немає, і роз’яснень НБУ також, тому припускаємо, що можливо деякі банки матимуть інший підхід в трактування даних вимог Нацбанку. Але в такому разі, ми зі свого боку рекомендуємо наполягати, що до ФОП, які будуть знімати готівку на власні особисті потреби після сплати всіх податків та зборів, дана норма не поширюється, адже це буде прямим обмеженням права особи використовувати свій прибуток, який належним чином задекларований, та з якого сплачуються податки.

Директор Юридичного напрямку
Петрухіна Ольга

Поділитися:

Інші новини

Меню