Оплата днів відрядження 2021

Як правильно оплачувати службові відрядження у 2021 році

7 min read

Що необхідно знати, щоб безпомилково оплатити робочі дні працівника, коли він перебував у відрядженні

 • Що слід розуміти під службовим відрядженням та якими документами його оформити
 • Як оплачуються дні відрядження і що для цього необхідно знати
 • Як правильно зробити розрахунок середньоденного заробітку
 • Чи включаються в розрахунок середньоденної зарплати премії та інші нарахування
 • Приклад оплати відрядження у 2021 році.

Якщо ви бухгалтер – дана стаття допоможе вам розібратися у питанні оплати відрядження працівника з урахуванням останніх законодавчих змін.
У грудні 2020 року Урядом внесено зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100  (далі – Порядок № 100).
Якщо ви працівник, який перебуває у відрядженні, – зможете дізнатися як саме оплачуються дні вашої роботи поза межами компанії.

Що таке службове відрядження

Відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну №59 від 13.03.1998 р., (далі – Інструкція №59) службове відрядження – це поїздка працівника до іншого населеного пункту на якийсь певний строк для виконання робочих завдань.

Які документи необхідні для оформлення відрядження

Відрядження вважається службовим за наявності документів, що підтверджують його зв’язок з основною діяльністю підприємства.
Основні документи, необхідні для оформлення службового відрядження:

 • наказ про відрядження працівника
 • кошторис витрат на відрядження
 • звіт працівника про виконані робочі завдання
 • авансовий звіт (за формою, затвердженою Наказом Мінфіну №350 від 10.03.2016 р.) з документами, підтверджуючими витрати працівника у відрядженні.

Що необхідно знати для розрахунку оплати днів відрядження

Часто на практиці бухгалтер розраховує оплату днів відрядження працівника за денною зарплатою, так само, як і оплату інших днів роботи на підприємстві. У цьому ніби є сенс, адже робочі дні дійсно відпрацьовані, хоч і поза основним місцем роботи.
Насправді, щоб правильно оплатити працівникові дні відрядження, слід порівняти дві величини і вибрати з них більшу:

 1. Денна заробітна плата
 2. Середньоденна заробітна плата.

Норма оплати днів відрядження в розмірі не нижчому за середньоденну заробітну плату прописана в ст. 121 Кодексу Законів про Працю.

Денну заробітну плату розраховуємо, виходячи із заробітної плати, передбаченої трудовим (колективним) договором. Це звичайна зарплата за робочий день, яку б отримав працівник, не перебуваючи у відрядженні.
Середньоденна заробітна плата розраховується трішки складніше.

На нашому youtube-каналі “Бізнесуй” ви можете переглянути цікаве відео на тему електронних лікарняних і це займе всього 5 хв.

Як правильно зробити розрахунок середнього заробітку

Формула розрахунку середньоденної заробітної плати проста:

Як розрахувати відрядні

Проте є деякі нюанси у цьому простому, на перший погляд, розрахунку.

При обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового (колективного) договору, крім наступних:

 • 17 видів виплат, затверджених пунктом 4 Порядку №100
 • оплата щорічної і додаткової відпусток, відрядження, допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та інші виплати, розраховані за середньоденною зарплатою.

Ось тут на практиці також доволі часто виникають помилки. Якщо лікарняні і відпускні просто не включаємо до розрахунку, то з оплатою днів відрядження аналізуємо. Розраховували за денною зарплатою – включаємо до розрахунку, за середньоденною – ні.

Чи включаються в розрахунок середньоденної зарплати премії

Так, премії включаються в розрахунок середнього заробітку. Найпростіше з преміями “місяць у місяць”, коли премія за поточний місяць у цьому місяці й виплачується. У такому випадку премії включаються до розрахунку середньоденної зарплати в повному своєму обсязі.
Обачним бухгалтеру потрібно бути з преміями та іншими виплатами, котрі нараховуються за два місяці та більш тривалий період. Зміни Порядку №100 торкнулися механізму їх врахування при розрахунку середньоденної заробітної плати, ба більше – докорінно його змінили.
При обчисленні середнього заробітку премії (виплати) за 2-12 місяців враховуються в частині, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів розрахункового періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Тобто у розрахунок середньоденної зарплати слід включати розподілені суми премій саме за ті місяці, що увійшли до розрахункового періоду.

Чи включаються в розрахунок середньоденної зарплати премії
Більш детально оплату відрядження у 2021 році можна розглянути на прикладі.

Приклад оплати відрядження у 2021 році

Припустимо, що працівник у квітні 2021 року відпрацював усі робочі дні (22), але 5 з них був у відрядженні.
Посадовий оклад працівника у лютому-квітні 2021 р. становить 10 000 грн.
У березні працівникові нараховано премію за 1-й квартал 2021 р. у сумі 7 500 грн.
Розрахунковий період для обчислення середнього заробітку – попередні перед відрядженням 2 місяці, тобто лютий-березень 2021 року. За ці місяці працівник виконав місячну норму праці і йому нарахували зарплату відповідно до посадового окладу.
Потрібно обчислити розмір заробітної плати працівника за квітень 2021 р. із урахуванням п’яти днів відрядження.
Алгоритм розрахунку наведено нижче.

Як обчислити денну зарплату

Як розрахувати відрядження 2021

Як обчислити середньоденну зарплату

Визначаємо зарплату за період лютий-березень 2021 р.

Як визначити зарплату за період лютий-березень 2021 р.

Як обчислити зарплату

Як обчислити зп

Визначаємо кількість робочих днів у лютому та березні 2021 р.

Як визначити кількість робочих днів у лютому та березні 2021 р.

Обчислюємо середньоденну зарплату працівника

Як обчислити середньоденну зарплату працівника

Порівнюємо середньоденну й денну заробітні плати працівника: середньоденна зарплата вища за денну (599,14 грн > 454,55 грн)

Розраховуємо оплату за 5 днів відрядження (обчислюємо на основі середньоденної зарплати працівника)

Як оплатити 5 днів відрядження

Визначаємо заробітну плату за квітень 2021 р.

Як визначити заробітну плату за квітень 2021

Перевірка. Різниця зі звичайною місячною зарплатою складає 10 722,97 грн – 10 000 грн = 722,97 грн. Така різниця виникає внаслідок різної оплати за 5 днів відрядження: (599,14 грн – 454,55 грн) × 5 робочих днів = 722,95 грн. Різниця у 2 коп. – внаслідок заокруглень.

Якщо в поточному місяці нараховуються місячні премії за попередній місяць чи премії (винагороди) за 2-12 місяців, необхідно провести перерахунок середньоденної зарплати.
Тобто, якщо пізніше будуть нараховані премії (винагороди) за місяці, що увійшли до розрахункового періоду (у вищенаведеному прикладі – лютий і березень), наприклад, річна премія – потрібно буде перерахувати суму середньоденної зарплати і, відповідно, переглянути виплати працівникові за дні відрядження.

Але, щоб не помилитись у таких кропітких ситуаціях з пропорційним включенням премій у розрахунок середньоденного заробітку з потенційним його коригуванням, пропонуємо звернутися до фахівців нашої компанії. Вони зможуть підібрати індивідуальний варіант нарахування премій (інших винагород) для вашого підприємства, котрий знизить трудомісткість подібних розрахунків і значно полегшить життя вашому бухгалтеру. Або ж просто можете довірити цю нелегку справу нам!

Головне про оплату днів відрядження у 2021 році

 1. Дні службового відрядження працівника оплачуються за однією з більших величин – денною або середньоденною зарплатою, але не нижче розміру середньоденного заробітку.
 2. Календарним періодом для розрахунку середньоденної зарплати є останні два місяці, що передують місяцю, в якому відбулося відрядження.
 3. У кінці 2020 року оновлено механізм включення премій до розрахунку середньоденного заробітку. З 12.12.2020 р. премії (винагороди) включаються до розрахунку в сумах, пропорційних відпрацьованим робочим дням за ті місяці, котрі входять до розрахункового періоду.

Якщо у вас є запитання чи потрібні експертна допомога спеціалістів з ведення бухгалтерського обліку, будь ласка, звертайтесь до нас, і ми оперативно підготуємо консультацію.

Поділитися:

Інші новини

Меню