«Підводний камінь» договору купівлі-продажу автомобіля

«Підводний камінь» договору купівлі-продажу автомобіля

6 min read

Договір купівлі-продажу автомобіля – це типовий договір купівлі-продажу рухомого майна, умови якого регулюються Главою 54 Підрозділу 1 Розділу 3 Цивільного Кодексу України (Далі – ЦКУ).

Фактично договір купівлі-продажу повинен бути заключений у письмові формі та містити істотні умови договору (ціну, предмет договору та порядок передачі). Нотаріальне посвідчення Договору купівлі-продажу автомобіля (Далі – Договір) не обов’язкове, тобто керуючись лиш ЦКУ можливо прийти до хибного висновку, що Договір можна заключити в довільній формі, але це неправильне судження.

Вам однозначно потрібно буде після заключення Договору перереєструвати транспортний засіб в територіальному органі сервісних послуг МВС, щоб ви могли законно  здійснити дану дію, у вас є три шляхи посвідчення Договору  встановлених Постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388, це:

  • укладення Договору безпосередньо в сервісних центрах МВС в присутності адміністраторів таких органів
  • укладення та оформлення Договору в центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) у присутності адміністраторів таких  центрів
  • нотаріальне посвідчення Договору.

Виходячи з нашої практики,  у випадку порушення правил посвідчення Договору, Вам можуть відмовити у перереєстрації транспортного засобу.

Також, ми звертаємо вашу увагу, що неправильний порядок посвідчення Договору, ставить питання, щодо його дійсності. Так, постановою Верховного суду по справі № 61-10089св18 від 23.01.2019р. Суд встановлює важливою умовою місце укладення Договору і його посвідчення. Суд зробив даний Висновок посилаючись на Постанову КМУ № 1200 «Про затвердження Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери» в якій чітко зазначено, що оформлення на товарних біржах договорів купівлі-продажу транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, здійснюється з використанням облікованих відповідно у територіальному органі з надання сервісних послуг МВС і Держпродспоживслужбі бланків біржових угод з безпосередньою присутністю адміністраторів таких органів.

Якщо ви запитаєте: “Чи дійсно можна посвідчити Договір в місцевому ЦНАП?” Законодавство вам відповість: «Так», а практика: «Ні».

Виходячи із практичного застосування  Постанови КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388 Центри надання адміністративних послуг неправомірно відмовляють від надання даної послуги. Тому у вас залишається на вибір два шляхи посвідчення Договору. Або у нотаріуса або в сервісному центрі МВС.

Де краще? Однозначної відповіді немає. Але в сервісному центрі МВС дана послуг безкоштовна, на противагу нотаріус перевіряє перебування транспортного засобу у реєстрах обтяжень. Тому даний вибір має ґрунтуватися виключно на практичності і доцільності конкретного випадку заключення Договору.

Отже, звертаємо вашу увагу на дану, важливу особливість заключення Договору купівлі-продажу автомобіля, яка обов’язкова до виконання. Оскільки, виходячи з судової практики, не дотримання правильної процедури посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля свідчить про його недійсність.

Поділитися:

Інші новини

Меню