Як укласти договір купівлі-продажу вживаного авто та перереєструвати авто на нового власника 

6 min read

Практика купівлі вживаного (б/в) авто є дуже розповсюдженою в Україні. Багато з тих, хто бажає придбати чи продати б/в автомобіль, має питання щодо порядку укладення договору купівлі-продажу та перереєстрації авто на нового власника. У цій статті ми описуємо ключові моменти та даємо відповіді на часті питання, пов’язані з купівлею-продажем авто.

Що має містити договір купівлі-продажу авто 

Договір купівлі-продажу автомобіля (далі – Договір) – це типовий договір купівлі-продажу рухомого майна, умови якого регулюються Главою 54 Підрозділу 1 Розділу 3 Цивільного Кодексу України (Далі – ЦКУ). Відповідно до положень ЦКУ, договір має бути укладено в письмовій формі і він повинен містити такі істотні умови:

  • предмет договору (варто детально викласти характеристики автомобіля: модель та марку, колір, рік випуску, об’єм двигуну, кількість кілометрів пробігу, номер рами або кузова тощо)
  • ціну
  • порядок передачі транспортного засобу.

Сторони вправі визначати інші умови на власний розсуд.

Які є способи укладення договора купівлі-продажу авто

Хоча ЦКУ не вимагає нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу транспортного засобу, проте укладений в довільній формі договір буде недійсним. Про це свідчить, зокрема, судова практика. 

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 145/145/17 у своїй Постанові від 22.01.2019 року встановив, що до принципово важливих складових договору відносяться зміст та форма договору, а також спосіб і місце його укладення. Такий висновок обґрунтований положеннями Постанови КМУ № 1200 «Про затвердження Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери». У Постанові чітко зазначено, що оформлення на товарних біржах договорів купівлі-продажу транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, здійснюється з використанням облікованих (відповідно у територіальному органі з надання сервісних послуг МВС і Держпродспоживслужбі) бланків біржових угод із безпосередньою присутністю адміністраторів таких органів.

Сторони можуть за бажанням нотаріально посвідчити Договір, або зробити це під час перереєстрації ТЗ безпосередньо у сервісному центрі МВС.

Нотаріус перевіряє Договір на відповідність чинному законодавству України та перевіряє автомобіль на наявність обтяжень у Єдиному державному  реєстрі обтяжень рухомого майна (ЄДРОРМ).

Укладення Договору в сервісному центрі МВС (далі – СЦ) відбувається у  присутності працівника центру. Після засвідчення Договору працівником СЦ проводиться пряма перереєстрація транспортного засобу на нового власника.

Який порядок перереєстрації транспортного засобу

Постановою КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388 про Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі – Постанова КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388/ Порядок) передбачено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 10 діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. 

Реєстрація (перереєстрація) проводиться безпосередньо у сервісних центрах МВС.

Отже, для перереєстрації авто необхідно звернутись до територіального сервісного центру, надавши пакет документів, передбачений п.8 Порядку а саме:

  • заява власників, подана особисто або уповноваженим представником, яка заповнюється на місці в СЦ
  • документи, що посвідчують особу продавця та покупця (паспорт та ідентифікаційний код) та/або підтверджують повноваження представника (нотаріально посвідчена довіреність)
  • свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт)
  • документ, що засвідчує придбання ТЗ.

Які ще документи необхідно додати 

  • платіжні документи про оплату адміністративної послуги
  • у разі продажу/обміну протягом звітного (календарного) року понад 1-го ТЗ необхідно надати оціночну або середньоринкову вартість транспортного засобу та документ про сплату податку на дохід від продажу об’єкту рухомого майна (відповідно до п.173.2 ст.173 Податкового кодексу України).

Детальна інформація про надання адміністративної послуги та її вартість міститься на офіційному сайті Головного сервісного центру МВС України за посиланням. 

На нашому youtube-каналі “Бізнесуй” ви можете переглянути цікаве та корисне відео про електронні трудові книжки і це займе всього 6 хв.

Перереєстрація авто: часті запитання

Чи можлива перереєстрація авто без зняття з обліку

Так, можлива. Зміна власника не є підставою для зняття з обліку ТЗ. Вичерпний перелік підстав для зняття з обліку встановлено Постановою № 1273 Кабінету міністрів України від 16 грудня 2020 року.

Чи дійсна страховка при перереєстрації авто

Так, при зміні власника авто Договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності зберігає свою чинність до закінчення його терміну дії, а права та обов’язки страхувальника переходять до особи, яка прийняла такий транспортний засіб у свою власність (згідно із пп. 20-1.1. та 20-2.1. ст.20 Закону України № 1961-IV Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 1 липня 2004 року).

Скільки авто можна зареєструвати на одну особу

Чинним законодавством України не встановлено жодних обмежень, або вимог щодо кількості автівок у одного власника.

Чи можна вписати в техпаспорт двох власників

Так, можна. Положеннями п. 6 Порядку передбачено, що транспортні засоби, що належать декільком фізичним або юридичним особам (співвласникам), за їхньою письмовою заявою реєструються за однією з таких осіб. Разом із тим, у графі “Особливі відмітки” свідоцтва про реєстрацію щодо іншого співвласника робиться відповідний запис (ПІБ є співвласником). 

Чи здійснюють сервісні центри МВС перереєстрацію транспортних засобів під час карантину 

Так, робота сервісних центрів МВС в умовах локдауну здійснюється за звичним графіком. Однак, для уникнення одночасного знаходження в сервісних центрах МВС значної кількості людей, з метою дотримання протиепідемічних санітарних вимог, послуги надаються за попереднім записом, про що повідомляє Головний сервісний центр МВС (ГСЦ МВС) на своїй офіційній сторінці у Фейсбук

Для цього можна:

Окрім того, на офіційній сторінці у Фейсбук, ГСЦ МВС регулярно нагадує про можливість отримання інших послуг за допомогою онлайн-сервісу.

Отже, як бачимо, процедура укладення договору купівлі-продажу автівки та переоформлення її на нового власника є значно простішою, ніж може здаватись на перший погляд. Потрібно лише декілька годин вашого часу і повний перелік документів. 

Юристи Адвокатського бюро Ольги Петрухіної нададуть вам кваліфіковану допомогу у складанні та посвідченні договору купівлі-продажу, та допоможуть у перереєстрації ТЗ на нового власника.

Поділитися:

Інші новини

Меню