Карантин 2021

Що робити закладам харчування, якщо їхні відвідувачі відмовляються пред’являти ковід-документи

11 min read

У зв’язку з чим виникли додаткові обмеження в м.Києві

Рішення про віднесення міста Києва до «червоної» зони ухвалено Державною комісією з надзвичайних ситуацій 28 жовтня 2021 року згідно із Протоколом № 42.

Відповідно до Протоколу №66 від 22.10.2021 року постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС) КМДА (далі – Протокол №66) на території міста Києва зокрема, заборонено:

  • приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе, буфетів, місць харчування в готелях, тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень, замовлень на винос (пп.2.5. Протоколу №66).

Як працювати закладам громадського харчування з 1 листопада

Вищенаведена діяльність дозволяється за умови наявності в усіх учасників (відвідувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (працівників закладу):

  • негативного ПЛР-тесту
  • або експрес-тесту на визначення антигена строком дії 72 години
  • або документу, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката
  • або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини («зелені») сертифікати, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях
  • або негативного результату тестування методом полімеразної ланцюгової реакції
  • або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (п.2.11 Протоколу №66 та останній абзац п. 3-5 Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року) (далі – ковід-документи).

Окрім, того, діяльність на території міста Києва суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, має провадитись із дотриманням протиепідемічних заходів, що затверджені постановами Головного державного санітарного лікаря України та визначають особливості провадження діяльності суб’єктами господарювання на період карантину (п.4. Протоколу №66).

Мова йде зокрема про Постанову Головного державного санітарного лікаря від 06.10.2021 № 13 «Про затвердження протиепідемічних заходів в закладах громадського харчування на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», у відповідності з вимогами якої відповідальність за організацію та виконання протиепідемічних заходів покладається на керівника та/або адміністратора закладу.

Дивіться коротеньке цікаве відео про те, як у карантин виживає бізнес у Києві. 

Чи обов’язково відвідувачам  закладів пред’являти ковід-документи на прохання персоналу закладу

Звертаємо вашу увагу, що співробітники закладу громадського харчування можуть просити відвідувачів пред’явити документи, які б підтверджували їх вакцинальний статус або ж негативний тест.

Така міра пов’язана з тим, що власник закладу харчування несе відповідальність за порушення карантинних норм і має бути впевнений про дотримання відвідувачами (клієнтами) закладу вимог законодавства, в протилежному випадку власника може бути притягнено до юридичної відповідальності за допущені порушення.

Тобто, законодавчо закріпленого права вимагати пред’явлення ковід-документів не надано суб’єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування*, але законодавством чітко передбачено, що таким суб’єктам господарювання заборонено приймати відвідувачів, окрім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень, замовлень на винос без наявності ковід-документів, звідки логічно випливає висновок, що перевірку документів такі суб’єкти господарювання можуть проводити для виконанання вказаної норми.

Проте, відвідувачі в свою чергу можуть відмовитись від пред’явлення ковід-документу і тоді заклад самостійно вирішує: надавати таким відвідувачам послуги чи ні.

Так само, як і жоден нормативно-правовий акт не зобов’язує власників закладу та співробітників пред’являти сертифікат про вакцинацію клієнтам чи відвідувачам. Вимагати його відвідувач може, але йому цілком законно можна відмовити. Оскільки офіційно перевіряти наявність таких документів можуть лише правоохоронці та представники Держспоживслужби.

Що чекати у випадку виявлення порушення

Відповідно до останніх подій, мер Києва заявив, цитуємо: “Якщо будуть порушення, то власник торгового центру або приватного бізнесу, де будуть виявлені такі випадки, буде оштрафований. Неможливо поставити наряд поліції біля кожного автобуса, кожного закладу і в кожному ТЦ. Буде вибірково проходити контроль”, – додав Віталій Кличко.

Відтак, на нашу думку для збереження здоров’я працівників ваших закладів і безпеки інших свідомих відвідувачів, які мають і без зайвих питань пред’являють необхідні ковід-документи, ви можете прийняти рішення не здійснювати обслуговування відвідувачів, які відмовляються надати підтверджуючі ковід-документи і матимете рацію, оскільки ви (суб’єкт господарювання – заклад громадського харчування) несете відповідальність із забезпечення належних протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Нагадуємо, що за порушення карантинного законодавства передбачена адміністративна відповідальність, а саме ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУАП).

Так, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими актами законодавства тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн. до 34 000 грн.) і на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 грн. до 170 000 грн.).

* Право вимагати пред’явлення ковід-документації мають виключно особи, зазначені в п.18. Постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №1236 від 09.12.2020 р.

Поділитися:

Інші новини

Меню