Модельний статут

Які вимоги до статуту згідно із новим законом про ТОВ? Який статут обрати: модельний чи власний?

10 min read

Які зміни передбачено новим законом у питаннях, пов’язаних зі статутом ТОВ

Закон України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” № 2275-VIII від 06.02.2018 року, що набрав чинності 17.06.2018 року (далі – Закон) вніс чимало корективів у порядок створення та функціонування товариств.
Зокрема, в числі положень, які зазнали суттєвих змін, є положення, що стосуються Статуту ТОВ.
Перш за все, новий Закон передбачає лише декілька обов’язкових вимог до змісту Статуту, а саме:

 1. Повне та скорочене (за наявності) найменування товариства.
 2. Органи управління товариством, їхню компетенцію, порядок прийняття ними рішень.
 3. Порядок вступу до товариства та виходу з нього.

Інші положення, що не суперечать чинному законодавству, можуть визначатися в Статуті винятково за бажанням та рішенням засновників, адже така інформація в повному обсязі міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (держреєстр).
Це означає, що у разі зміни засновника (інформації про засновника) товариства або даних про статутний капітал, чи інших відомостей не потрібно переписувати Статут та витрачати додаткові кошти та час на його перереєстрацію.

Як у статуті ТОВ відобразити зміни положень щодо засновників та статутного капіталу

Відтак, для внесення змін про юридичну особу достатньо лише заповнити Заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань) (Форма 2, затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 19 травня 2020 року № 1716/5), завантажити бланк заяви можна на сайті Мінюсту за посиланням та подати її до Центру надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) або до виконавчого органу відповідної міської ради. Також процедуру можна здійснити за допомогою уповноваженого на проведення таких змін нотаріуса.
Для реєстрації змін відомостей про юридичну особу необхідно надати наступні документи:

 • заява (Форма 2)
 • рішення загальних зборів учасників Товариства про відповідні зміни
 • підтвердження сплати адміністративного збору, у разі надання адміністративної послуги у скорочені строки- документ, що підтверджує справляння додаткової оплати
 • примірник оригіналу або нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу заявника. У разі подання документів представником додатково подається оригінал або нотаріально засвідчена копія документа, що уповноважує представника.

Відповідно до того, які саме вносяться зміни, список документів може бути розширено.
З повним переліком необхідних документів можна ознайомитись на сайті ЦНАП за посиланням.
Враховуючи такий спрощений перелік вимог до Статуту підприємства, актуальності набирає реєстрація ТОВ на підставі модельного статуту. Також деякі підприємства виявляють бажання перейти з власного статуту на модельний.

Що таке модельний статут та в чому його привабливість для ТОВ

Модельний статут – це типовий установчий документ, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №367 від 27 березня 2019 року, який регулює діяльність підприємства.
Ознайомитися з Постановою можна тут.

Відповідно до законодавства господарське товариство може бути створене та діяти на підставі модельного статуту. Будь-яке ТОВ має право як брати модельний статут за основу своєї діяльності при створенні, так і перейти на нього пізніше в ході здійснення своєї діяльності.

Безумовною перевагою обрання модельного статуту є те, що при реєстрації ТОВ на його основі засновникам не потрібно розробляти власний, адже є універсальний зразок статуту, який передбачає всі основні положення діяльності підприємства.
Недоліком його обрання є неможливість коригувати положення «під себе».

Як відбувається реєстрація ТОВ на підставі модельного статуту?

Зареєструвати ТОВ на підставі модельного статуту можна традиційним шляхом – шляхом подання документів реєстратору, або ж на офіційному порталі Міністерства Юстиції України diia.gov.ua.

Для реєстрації ТОВ на підставі модельного статуту, звернувшись до ЦНАПу або відповідної міської ради необхідно надати наступні документи:

 • заяву (вже відома нам Форма 2)
 • примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників про створення юридичної особи
 • паспорт та ідентифікаційний код заявника (якщо заявником є іноземець або особа без громадянства – будь-який документ, що посвідчує дану особу). Якщо документи подаються уповноваженим представником ТОВ, до заяви необхідно додати оригінал, або нотаріально засвідчену копію документа, який уповноважує представника.

Процедура отримання послуги онлайн набагато простіша, необхідно виконати лишекілька простих дій:

 1. Зареєструватися/авторизуватися на порталі diia.gov.ua за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
 2. Заповнити онлайн-форму на отримання послуги та дати відповіді на запитання щодо підприємства.
 3. Обрати необхідні положення або ж погодитись на редакцію статуту «за замовчуванням».

Все! Заяву, статут та протокол зборів засновників буде автоматично сформовано на підставі наданих відповідей та надіслано державному реєстратору.

Важливо!  При поданні заяви до ЦНАПу відсутня можливість обирати пункти модельного статуту, як це можна зробити в режимі онлайн. Редакція статуту буде «за замовчуванням».

А як підприємству перейти з власного на модельний статут?

Так само, як і у попередньому випадку – безпосередньо, поданням паперових документів до ЦНАПу (особисто або надіслати поштою), або ж отримати послугу онлайн diia.gov.ua.

Так само, як і при первинній реєстрації ТОВ на підставі модельного статуту в режимі онлайн можна обрати необхідні положення або ж погодитись на редакцію «за замовчуванням», при поданні заяви до ЦНАПу заявник погоджується на редакцію статуту «за замовчуванням».

То який же статут краще вибрати: модельний чи власний?

Право відповіді на таке запитання залишається за власниками товариств.
Не зважаючи на всі позитивні моменти використання модельного статуту, він може підійти не всім. Крім того, слід пам’ятати, що в нього неможливо вносити зміни.
Але можливість переходу з модельного статуту на власний і навпаки, дає можливість підприємцям обрати для себе підхожий варіант.

Отже, як бачимо, Закон про ТОВ та ТДВ значно спростив роботу товариств, скасувавши необхідність внесення до статуту відомостей, які можуть часто змінюватись, тим самим звільнив власників товариств від тягаря численних перереєстрацій установчих документів.

Адвокатське бюро Ольги Петрухіної  допоможе вам у питаннях реєстрації, перереєстрації підприємства або його статуту та в інших питаннях, пов’язаних з його діяльністю.

Можливо вас зацікавлять ще статті з нашого блогу Новий закон про ТОВ та ТДВ та Новий закон про ТОВ: корпоративний договір.

Поділитися:

Інші новини

Меню