Юридична консультація: відчуження майна при воєнному стані

Відчуження майна при воєнному стані

10 min read

В зв’язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 26.11.2018 року № 2630-VIII, що передбачає часткове введення воєнного стану на прикордонних територіях України, які межують з Російською Федерацією та Придністров’ям з 26 листопада 2018 року до 26 грудня 2018 року, думаємо, що буде корисно пояснити, чим це може загрожувати пересічним громадянам та власникам бізнесу у відповідності до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” (далі ЗУ “Про ВС”).

Які особливі заходи вводяться під час воєнного стану в країні

Верховна Рада України за поданням Президента України ввела особливі заходи під час воєнного стану в країні (ст. 8 ЗУ “Про ВС”), серед яких:

 1. Посилена охорона важливих об’єктів державної економіки та об’єктів, які відповідають за забезпечення нормального життя населення.
 2. Трудова повинність для всіх працездатних осіб, які не приймають участі в роботі в оборонній сфері.
 3. Введення комендантської години.
 4. Примусове відчуження державного/комунального/приватного майна.
 5. Особливий режим в’їзду/виїзду з/на територію України.
 6. Перевірка документів, громадян, транспорту, приміщень та житла.
 7. Заборона проведення будь-яких масових заходів: мітинг, страйк, демонстрація тощо.
 8. Заборона діяльності політичних партій.
 9. Регулювання роботи ЗМІ тощо.

Найзначніший захід, який викликав занепокоєння у власників бізнесу, – це примусове відчуження майна, не тільки державного чи комунального, а й приватного на користь держави у випадку нагальної потреби.

Що ж означає ця «нагальна потреба»?

ЗУ «Про ВС» не надає роз’яснення.

При цьому Законом України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (надалі ЗУ «Про відчуження під час ВС») запроваджується особливий порядок такого відчуження: рішення приймається військовим командуванням з подальшим затвердженням його в обласній/районній/міській державній адміністрації або виконавчим органом місцевої ради.

У місцях, де безпосередньо проходять бойові дії військове командування такого рішення не потребує і має право самостійно вирішувати питання необхідності таких дій і проголошувати “нагальну потребу”.

Під час відчуження власникам повинні надаватися наступні документи (ст. 7 ЗУ «Про відчуження під час ВС»):

 1. Акт про примусове відчуження майна, що повинен бути підписаний з однієї сторони – власником майна або його уповноваженим представником, а з другої – офіційним представником військового командування.
 2. Висновок про вартість майна, складений юридичними особами або ФОП, які офіційно зареєстровані в якості суб’єктів оціночної діяльності в Державному Реєстрі суб’єктів оціночної діяльності – суб’єктів господарювання.
 3. В окремих випадках, коли власника майна або його офіційного представника не виявлено чи він був відсутній на місці – Акт може бути складений в односторонньому порядку військовим командуванням.

Виплата грошових коштів за примусове відчуження майна може бути здійснена як до такого відчуження (до підписання сторонами Акту), так і після (після підписання Акту протягом 5 бюджетних періодів після скасування воєнного стану за зверненням до військового комісаріату). Але, оскільки в нашій країні воєнний стан введено вперше, то на практиці ніхто не зможе вам сказати скільки насправді часу займе відшкодування вартості вашого майна.

Як можна повернути відчужене майно

У випадках якщо після скасування воєнного стану ваше майно зберіглося та ви маєте намір його повернути, ви маєте право звернутися в суд з позовом про повернення примусово відчуженого майна. Майно може бути повернене вам у власність лише на основі рішення суду. Якщо суд виніс рішення на вашу користь, ви повинні відшкодувати державі ті кошти, які ви отримали у вигляді компенсації за вашу власність (якщо таки отримали).

Також ви маєте право вимагати від держави надати вам інше майно у власність замість вашого, але держава може послатися на п. 3 ст. 12 ЗУ «Про відчуження під час ВС» у якій дійсно визначене таке право власника з єдиним обмеженням «якщо це можливо». А отже, такі дії здійснюються тільки на розсуд держави.

Тому рекомендуємо вам бути дуже уважними та обережними під час воєнного стану в країні, не всі органи державної влади, посадові/військові особи та не при будь-яких обставинах мають право відчужувати ваше майно.

Але, все ж, звертаємо вашу увагу, що примусове відчуження приватної власності може відбуватися лише під час збройного нападу на територію України (у даному випадку під час збройного нападу Російської Федерації), а за заявами публічних осіб в країні буде прийматися максимум заходів для уникнення порушень та значних обмежень прав людини.

Поділитися:

Інші новини

Меню