Відпустка на тата: що потрібно знати

6 min read

Виходячи з нашого довготривалого досвіду, тема щодо оформлення відпустки на догляд за дитиною батьку піднімається на  підприємствах вкрай рідко; зазвичай  соціальні відпустки приписують матері. Однак, такі ситуації все ж можуть виникати, з чим зіштовхнувся наш клієнт.

Питання клієнта: Працівник підприємства – батько дитини – йде у відпустку по догляду за дитиною до 3-х років. Які особливості та процедура документального оформлення такої відпустки? Чи може мати місце виплата премії працівнику, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років?

 

  1. Основні аспекти регулювання та оформлення даної відпустки.

Зазвичай відпустка по догляду за дитиною є продовженням іншої відпустки – по вагітності і пологам, що надається матері дитини (породіллі). Зокрема, частиною 1 статті 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі – Закон) встановлено, що за бажанням жінці по закінченню відпустки, що надається у зв’язку з вагітністю і пологами може надаватися відпустка, пов’язана з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Але інколи трапляються ситуації, коли обов’язки по догляду за новонародженою дитиною покладаються на батька, який тимчасово припиняє виконання ролі годувальника. Українським законодавством надається свобода вибору як для матері, так для батька щодо перебування у відпустці по догляду за дитиною. На законодавчому рівні це закріплено наступними нормативно-правовими документами:

  • Кодексом законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII – частина 7 статті 179;
  • Законом – частина 3 статті 18.

Відповідно до вищенаведеної нормативної бази дана відпустка може бути використана повністю або частинами батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, якi фактично доглядають за дитиною, або особою, яка всиновила чи взяла пiд опіку дитину. Варто зазначити, що дана відпустка надається одна незалежно від того, скільки в сім’ї дітей віком до трьох років. Чинне законодавство не передбачає можливості одночасного перебування матері та батька (або іншого родича) у відпустках по догляду за дітьми до 3-х років однієї сім’ї.

Для оформлення відпустки по догляду за дитиною до 3-х років (порядок оформлення визначений статтями 18, 20 Закону) працівнику підприємства необхідно подати наступні документи:

  • письмова заява на ім’я власника або уповноваженого ним органу;
  • копія свідоцтва про народження дитини (для підтвердження віку дитини);
  • довідка з місця роботи (служби, навчання) матері дитини про те, що вона стала до роботи до закінчення цієї відпустки (у випадку, якщо оформлення відпустки відбувається на користь батька чи іншої особи, що фактично буде здійснювати догляд за дитиною).

Затвердження даної відпустки на підприємстві здійснюється складанням наказу (розпорядження) власника.

Особою, на яку фактично покладається догляд за дитиною, можливе оформлення такої відпустки як безпосередньо після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, так і в будь-який інший час. Може мати місце також неодноразове переривання відпустки з наступним оформленням – письмовою заявою на ім’я власника з зазначенням строку оформлення відпустки та наказом (розпорядженням) власника відповідно.

 

  1. Преміальні виплати працівникам, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років.

 

Виплата премії працівникові за період його перебування у відпустці, загалом, не суперечить чинному законодавству України. Така виплата вважається порушенням лише за умови, що зазначене не узгоджується зі встановленим Положенням про преміювання (далі – Положення) та умовами Колективного договору.

Тому для виплати премії працівникові за час перебування у відпустці рекомендовано:

  • внести зміни до Положення, чинного на підприємстві, – окремим пунктом зазначити, що на підприємстві може здійснюватися виплата премії працівникам, що перебувають у відпустці.
  • затвердити відповідні зміни і Положення в цілому.

Отжевраховуючи вищезазначене, батько дитини має право отримати такий вид соціальної відпустки як відпустка по догляду за дитиною до 3-х років. Для цього працівнику підприємства необхідно подати документи, визначені статтею 20 Закону. З боку підприємства відпустка затверджується відповідним наказом.

Для того, щоб мати підстави для виплати премії працівнику, який доглядає за дитиною, і уникнути спірних питань під час перевірки контролюючими органами, необхідно визначити в документі, що підтверджує наявність системи преміювання працівників на підприємстві (Положенні), можливість надання такого виду заохочувальних виплат працівникам «на відпочинку».

У випадку якщо керівництвом підприємства буде відмовлено у наданні відпустки по догляду за дитиною до 3-х років, радимо Вам звернутись до юристів, вони допоможуть правильно скласти заяву та нададуть юридичну підтримку у спорі між батьком дитини та роботодавцем.

Бухгалтер
Марченко Олена

Поділитися:

Інші новини

Меню