Витрати на проведення рекламної кампанії

8 min read

На сьогоднішній день соціальні мережі – це не тільки майданчики для спілкування, але і дуже ефективний засіб для просування будь-якого виду товару або послуги. Реклама в соціальних мережах є популярним інструментом. Так створивши сторінку свого бренду і розвиваючи її, ви зможете заявити про себе, зробити свою компанію впізнаваною серед мільйонів користувачів мереж.

З точки зору маркетингу така реклама товарів або послуг є дуже зручною і ефективною, з точки зору бухгалтерії – не все так просто. Основна проблема полягає в тому, що за наданими рекламних послуг соціальні мережі зазвичай не надають належним чином оформлені рахунки-фактури і акти наданих послуг, на підставі яких бухгалтер, як правило, відображає в обліку витрати компанії. Як же діяти в такому випадку? Давайте розглянемо все по порядку.

Розмістити рекламу можна через офіційного реселлера (реселлер – компанія, що перепродає послуги хостингу первинного хостинг-провайдера) або SMM-агентство, в такому випадку, ви отримаєте правильно оформлені «закриваючі» бухгалтерські документи (відповідно, і підтверджені витрати) і зможете оплатити надані рекламні послуги через розрахунковий рахунок компанії. Однак при такому варіанті існує кілька нюансів: бюджет рекламної кампанії повинен бути в рамках критеріїв агентства, а також необхідно буде виплатити посереднику додаткову комісію за надані послуги. Тому деякі компанії вибирають варіант оплачувати рекламу в соцмережах самостійно.

На сьогоднішній день оплатити рекламу в іноземних соцмережах можна через міжнародні банківські системи (Visa, Master Card). Оплата через поточний банківський рахунок, на жаль, українським компаніям не доступна.

Для оплати реклами в соцмережах компанія може використовувати:
1. Корпоративну картку.
2. Особисту картку працівника (видаючи йому гроші під звіт).

Що стосується документального оформлення, то ситуація тут дуже непроста. В окремих випадках можна отримати рахунок-фактуру, але частіше за все рахунок на оплату відсутній. Як же відобразити в бухгалтерському обліку зазначені витрати?

Почнемо з того, що реклама в соціальних мережах – це не що інше, як витрати на збут, які враховують за дебетом рахунка 93 «Витрати на збут». Оскільки рекламні витрати неможливо прив’язати до конкретного доходу, то в обліку їх відображають в періоді фактичного здійснення цих витрат, як витрати періоду (п. 7 П (С) БО 16).

Якщо з рахунком витрат все зрозуміло, то з первинним документом, на підставі якого можна відобразити рекламні витрати, виникає питання. Адже в бухобліку всі господарські операції відображаються на підставі первинних документів (ч.1 ст. 9 Закону про бухоблік), до того ж такі документи повинні мати обов’язкові реквізити, перераховані в ч. 2 ст. 9 цього закону, а саме: повинні містити назву документа, дату складання, назву підприємства, яке склало документ, зміст та обсяг господарської операції.

Якщо соцмережа дає можливість згенерувати рахунок або акт виконаних робіт (при наявності в них перерахованих вище необхідних реквізитів), то такі документи можуть вважатися первинними і це означає, що на їх підставі можна відобразити рекламні витрати в бухгалтерському обліку. «Можливість» відображення витрат в обліку на підставі рахунку-фактури розглянута в листі Мінфіну України від 16.02.2017р. №31-11410-06-5 / 4339. Відсутність рахунок-фактури та акту виконаних робіт значно ускладнює справу. Але відсутність рахунка або акта наданих послуг не дозволяє зробити висновок, що господарської операції не було, адже в дійсності підприємство понесло витрати і отримало певний результат в ході проведення рекламної кампанії (переходи на сторінку в соцмережах, придбання товарів покупцями).

Як ми знаємо, господарська операція – це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства (ст. 1 Закону про бухоблік). Тобто, якщо дії підприємства призвели до вказаних вище змін, вони повинні бути відображені в бухгалтерському обліку. Ми вважаємо, що має значення факт здійснення господарської операції, а не який пакет документів дає право відобразити її в обліку. Адже первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію. Але, на жаль, в більшості випадків контролюючі органи дотримуються позиції, що для підтвердження витрат на рекламу в соціальних мережах необхідно надати первинні документи – рахунки-фактури, акти виконаних робіт, при цьому в актах прийому-передачі маркетингових послуг (рекламних послуг) повинні бути вказані і детально прописані види робіт, їх ціна, обсяг, а також додаткові документи, які підтверджують факт надання рекламних послуг.

Яким же чином можна підтвердити господарську операцію за відсутності первинних документів про проведену рекламу в соціальних мережах. При розміщенні реклами в соцмережах компанія має інші документи:

  • виписка банку про перерахування грошових коштів;
  • виписка з рекламного аккаунта, де видно, які кошти і куди було витрачено;
  • скріншоти сторінки рекламної кампанії і її результати;
  • скріншоти рекламного повідомлення;
  • договори з підрядниками на розробку банерів, написання рекламних текстів, виготовлення рекламного ролику тощо.

На нашу думку, всі зазначені вище документи підтверджують факт здійснення господарської операції і в повній мірі відображають всі відомості про отриману послугу. Крім усього іншого, на підставі цих документів можна скласти бухгалтерську довідку, яка буде первинним документом і підставою для відображення рекламних витрат в бухгалтерському обліку.

Підводячи підсумки, можемо зробити висновок, що в разі відсутності рахунку-фактури та акту прийому-передачі робіт, бухгалтерська довідка в комплекті з іншими документами, які відображають відомості про отриману послугу, і буде підставою для відображення в бухгалтерському обліку витрат на рекламу в соціальних мережах.

Бухгалтер-експерт
Скрипнюк Юлія

Поділитися:

Інші новини

Меню