Як ФОПу вибрати банк для відкриття розрахункового рахунку

7 min read

Як ФОПу відкрити розрахунковий рахунок, та на що необхідно звертати увагу при виборі банку

 • Чи зобов’язаний ФОП відкривати банківський рахунок
 • На що потрібно орієнтуватись ФОПу при виборі банку 
 • Як обрати банк та які документи потрібні, щоб відкрити банківський рахунок для ФОП
 • У якому режимі працюють українські банки

Як ФОПу вибрати банк для відкриття рахунку

Коли розпочинаєш підприємницьку діяльність, то з’являється багато організаційної роботи, необхідно швидко оформити багато різноманітних документів. Це супроводжується низкою запитань, на які важко відповісти, не маючи практичного досвіду. Тому ця стаття буде корисна, якщо ви – підприємець-початківець, який тільки-но планує стартувати свій бізнес. Ви зможете дізнатися про важливі аспекти роботи з банками та банківськими рахунками для фізичних осіб-підприємців, та на що потрібно звернути увагу, щоб вирішення робочих питань із банком не займало багато часу.

Чи обов’язково ФОП відкривати рахунок у банку

Законодавством не передбачено, що ФОП зобов’язаний відкрити рахунок у банку. Тобто якщо ви працюєте лише з готівкою, питання відкриття банківського рахунку залишається на ваш розсуд. Але якщо плануєте приймати оплати від покупців онлайн на банківську картку та оплачувати рахунки, що пов’язані з діяльністю ФОП, без готівки, тоді вам необхідно відкрити рахунок у банку.

Що важливо при виборі банку, у якому банку краще відкрити рахунок

В Україні є велика кількість банків: від державних до філій іноземних банків. Відкрити рахунок ФОП можна у будь-якому з банків.

Що вам необхідно зробити перш, ніж обрати банк для відкриття рахунку:

 1. Проаналізуйте рейтинг надійності банків. Цей важливий пункт допоможе вам вберегтися від ненадійних та проблемних банків. Щокварталу Мінфін оцінює рейтинг стійкості українських банків.
 2. Оцініть перелік банківських послуг відповідно до потреб вашого бізнесу. Оцінюйте умови, на яких надаються ті чи інші необхідні банківські послуги. Беріть до уваги планові надходження, наявність найманих працівників та інше.
 3. Вивчіть тарифи на банківські послуги: вартість відкриття поточного рахунку, розмір щомісячної плати за користування рахунком, розмір комісії за проведення платежів, зняття/зарахування готівки, вартість випуску картки, вартість користування інтернет-банкінгом.
 4. Подивіться на карті, чи зручно буде вам добиратись до відділень, банкоматів та банків-партнерів.
 5. Дізнайтеся про режим роботи банку та каси.
 6. Прочитайте відгуки користувачів про інтернет-банкінг та мобільний додаток. Чи є вони зручними, зрозумілими та легкими у користуванні.
 7. Знайдіть інформацію про службу підтримки клієнтів, якість обслуговування клієнтів, графік роботи. Адже можуть трапитися різні ситуації, коли вам зможе допомогти лише менеджер банку, наприклад, коли  вам потрібна буде допомога при заповненні платіжного доручення, чи треба буде змінити пароль до клієнт-банку або сформувати ключі до клієнт-банку. Тому краще збережіть телефони служби підтримки та менеджерів банку, а також уточніть графік їхньої роботи.

Не поспішайте з вибором, запитайте думку знайомих та друзів, щоб обрати найбільш надійний, вигідний та зручний для вас банк.

Які умови відкриття банківського рахунку

Ви можете відкрити рахунок у відділенні банку або дистанційно. Дистанційне відкриття рахунку стає дедалі популярнішим, адже вам не потрібно їхати до відділення, завозити документи – все можна зробити онлайн.

Порядок відкриття рахунку у банках такий: надаєте необхідні документи, заповнюєте заяви/анкети, укладаєте договір і все – рахунок відкрито.

Якщо ви вирішили відкрити рахунок, то особливу увагу потрібно звернути на тарифи на банківське обслуговування, а саме:

 • вартість відкриття рахунку: більшість банків (наприклад, Райффайзен Банк Аваль, Креді Агріколь, Приватбанк, Монобанк) пропонують безкоштовне відкриття рахунку для ФОП
 • щомісячна абонплата або плата за обслуговування рахунку (деякі банки не встановлюють таку оплату для рахунків ФОП)
 • розмір комісії за переказ коштів на рахунки інших банків, за зарахування грошей на рахунок, за зняття коштів та інше
 • чи надає банк послуги торговельного/інтернет-еквайрингу та її вартість. Це важливо, якщо ви плануєте приймати оплати карткою онлайн або через POS-термінал.

Вимоги до відкриття поточного банківського рахунку для ФОП

 • бути зареєстрованим ФОП
 • мати необхідні для обраного банку документи, електронний цифровий підпис (для відкриття рахунку онлайн)
 • бути клієнтом банку. Зазвичай під цим мається на увазі, що у вас має бути картка банку, відкритий депозит тощо. Найчастіше це не обов’язкова вимога.
  Незалежно від того, будете ви відкривати рахунок у відділенні чи онлайн, багато часу ця процедура не займе.

У якому режимі працюють банки та чи можливо сплатити податки після опівночі

Часто виникає питання, чи встигаю я оплатити сьогодні, якщо на годиннику вже восьма вечора? І відповідь одна – встигаєте, тому що українські банки з 03 серпня 2020 року перейшли на банківський день 23/7.

Що ж це означає? Система електронних платежів (СЕП) доступна для проведення платежів між банками 23 години на добу 7 днів на тиждень. Учасники СЕП можуть здійснювати переказ коштів з 01:00 до 24:00. У роботі системи існує технологічна перерва впродовж однієї години під час переходу на новий банківський день – з 00:00 до 01:00.

Майте на увазі, що робота банків у режимі 23/7 є добровільною. Хоча система електронних платежів і забезпечила режим роботи 23/7, кожен банк самостійно визначає свій режим роботи, який може бути і меншим за 23/7. Тому враховуйте та уточнюйте цю інформацію у своїх банках, якщо маєте важливі платежі. Потрібно знати, коли працюють банки та у які години опрацьовують платежі.

Наприклад:

 • Райффайзен Банк Аваль опрацьовує платежі, які не потребують банківської перевірки, з 4:00 до 23:00
 • Креді Агріколь Банк – вхідні платежі: 8:30-24:00, вихідні платежі: 9:00-21:00
 • Укрсіббанк – вхідні платежі 8:30-24:00, вихідні платежі 8:30-18:45
 • Приватбанк вказує на своєму сайті, що забезпечують опрацювання платежів 24/7.

Тож, підсумовуючи головне про відкриття рахунку ФОП:

 • ФОП може відкрити банківський рахунок у будь-якому банку, однак законодавством не передбачено, що ФОП у обов’язковому порядку повинен відкрити рахунок у банку
 • при виборі банку слід орієнтуватися на потреби вашого бізнесу
 • робота банків у режимі 23/7 є добровільною. Хоча система електронних платежів і забезпечила режим роботи 23/7, кожен банк самостійно визначає свій режим роботи, який може бути і меншим за 23/7.

Можливо, вам буде цікаво почитати іншу статтю нашого блогу щодо особливостей ведення особистого та підприємницького рахунку ФОП.

Із неї ви можете дізнатися:

 • чи може покупець оплатити товари/послуги на особистий рахунок ФОПа
 • чи може ФОП витрачати гроші зі свого підприємницького рахунку на особисті потреби
 • чи може ФОП переказувати гроші з підприємницького валютного рахунку на особистий
 • як вивести кошти з рахунку ФОП
 • що таке рахунок IBAN та для чого він потрібен.

Більше про наш бухгалтерський сервіс можна прочитати на сторінці  “Бухгалтерський аутсорсинг”

Поділитися:

Інші новини

Меню