Консультація: як скористатись правом на податкову знижку?

Як скористатись правом на податкову знижку?

5 min read

Декларування доходів фізичних осіб може здійснюватись не лише для виконання зобов`язання щодо сплати податку до бюджету, а й задля можливості повернути раніше сплачені суми податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО). Здійснити це можна, скориставшись правом на податкову знижку.

Податкова знижка – це сума фактично понесенених протягом року витрат, на яку законом дозволено зменшити суму загального річного оподатковуваного доходу, одержаного у вигляді зарплати, у випадках, визначених ПКУ.

Які умови надання податкової знижки

 1. Податкова знижка надається тільки фізособам – резидентам України, які не є суб’єктами господарювання.
 2. Претендувати на податкову знижку можна, якщо товари, роботи або послуги були придбані саме у резидента – як юридичної, так і фізичної особи, причому є документальне підтвердження(квитанція, платіжне доручення, фіскальний або товарний чек тощо) із зазначенням вартості і періоду придбання.
 3. Податкова знижка не може перевищувати суму зарплати платника за звітний рік.

Які витрати можна включати до податкової знижки

Це витрати, що визначено статтею 166 ПКУ:

 • частина суми відсотків, сплачених за іпотечний кредит, при цьому даний житловий будинок (квартира) має бути основним місцем проживання
 • благодійні внески неприбутковим організаціям (в межах 4 % від суми загального доходу за рік)
 • оплата за особисте навчання платника або члена його сім’ї першого ступеня споріднення у вітчизняних професійно технічних та ВНЗ
 • вартість послуг з лікування, у тому числі придбання ліків, крім витрат, зазначених у пп. «а»–«е» пп. 166.3.4 ПКУ
 • платежі за договорами довгострокового страхування життя ( за 2020 рік це суми: при особистому страхуванні – 2940 грн, при страхуванні члена сім’ї першого ступеня споріднення – 1470 грн на місяць)
 • витрати, здійснені як оплата за репродуктивні технології
 • витрати на оплату державних послуг, здійснених при усиновленні дитини
  кошти, сплачені у зв’язку з переобладнанням авто на біологічні види палива (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ, інші види біопалива)
 • видатки, пов’язані з придбанням чи будівництвом доступного житла.

Коли необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи

Для того, щоб реалізувати право на отримання податкової знижки, необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи до 31 грудня року (у разі наявності податкового обов’язку з декларування інших доходів – до 1 травня), що настає за звітним, та надати копії підтверджуючих первинних документів. У разі, якщо платник не скористається таким правом за наслідками звітного року, на наступні роки воно не переноситься (пп. 166.4.3 ПКУ).

Сума ПДФО надміру сплаченого в бюджет або зараховується на вказаний банківський рахунок платника, або надсилається поштою на адресу, що була зазначена в декларації, протягом 60 календарних днів з дня подачі декларації до податкової служби.

Хочемо наголосити, що практика повернення сплачених сум ПДФО – цілком реальна. Тож якщо у вас є підстави для отримання податкової знижки, радимо скористатись таким правом.

З питаннями щодо нюансів заповнення Декларації про майновий стан і доходи, чи при необхідності отримання інших пояснень щодо податкової знижки ви завжди можете звернутися до нас.

Поділитися:

Інші новини

Меню