Как Как избежать проблем с налоговой, когда ООО работает по договору подряда с ФЛП на едином налоге 2-группа

Як уникнути проблем з податковою, коли ТОВ працює за договором підряду з ФОП на єдиному податку 2-група

6 min read


Компанія “Простір Бухгалтерські послуги” надає послуги з бухгалтерського обслуговування для українських та міжнародних компаній, представництв, неприбуткових організацій та фондів, ФОП.

Кейс із практики надання бухгалтерських послуг

ТОВ на загальній системі оподаткування заплатило передоплату ФОП на єдиному податку, 2 група, за договором про надання послуг.

У 2020 році клієнт (ТОВ на загальній системі оподаткування), який перебуває у нас на бухгалтерському обслуговуванні, уклав договір про надання послуг з підприємцем (ФОП єдиний податок, 2 група). Коли укладали договір, ніхто з боку клієнта не звернув уваги на істотний факт, а саме, що операції з ФОП (єдиний податок, 2 група) є порушенням законодавства. ТОВ успішно перерахувало передоплату підприємцю, а коли ми побачили документи, то «вдарили на сполох» і поінформували менеджмент про можливу проблему. Що робити в такому випадку, і чи є можливість для ТОВ та ФОП уникнути штрафних санкцій та фінансових ризиків? До яких наслідків могла би призвести ця ситуація, якби на неї звернули увагу податківці під час податкової перевірки нашого клієнта ТОВ?

Які податкові ризики можуть виникнути у ТОВ?

У разі, якщо ФОП надав менеджменту ТОВ «копію документу, що підтверджує його державну реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності», жодних наслідків для ТОВ фактично бути не повинно (підстава – пп. 165.1.36 та п. 177.8 ПКУ).

При цьому ми не виключаємо, що податківці можуть спробувати звинуватити ТОВ у невиконанні функцій податкового агента при виплаті таких коштів ФОП на підставі пп. 177.6 ПКУ.

Що в такому випадку може бути донараховано для ТОВ?

  • податкове зобов’язання з ПДФО (18% від суми перерахованих ФОП грошових коштів, збільшеної на «натуральний коефіцієнт)
  • податкове зобов’язання з військового збору (1,5% від суми перерахованих ФОП грошових коштів)
  • штрафні санкції в розмірі від 25% до 75% від сум донарахованих податкових зобов’язань (відповідно до ст. 125 1 ПКУ) і пеня (відповідно до ст.129 ПКУ).

Не варто забувати і про відповідальність за некоректне відображення даних операцій у звіті 1ДФ і про адміністративну відповідальність посадових осіб ТОВ (ст. 1 634 КпАП).

Які податкові ризики можуть виникнути у ФОП 2-ї групи?

  • необхідність сплати єдиного податку в розмірі 15% від суми отриманої від ТОВ передоплати (підстава – абз. 5) пп.293.4 ПКУ)
  • відповідно до абз. 9) пп. 298.2.3 ПКУ з 01.04.2021г. ФОП повинен перейти на загальну систему оподаткування – тобто позбутися права сплачувати єдиний податок загалі (незалежно від ставки/групи).

Що буде, якщо ФОП самостійно не змінить систему оподаткування і не заплатить 15% єдиного податку?

Якщо податківці виявлять дане порушення в процесі майбутньої податкової перевірки, то відповідно до п. 299.11 ПКУ примусово анулюють ФОП його реєстрацію платником єдиного податку (незалежно від того, в якій групі він буде перебувати в момент виявлення податківцями такого правопорушення) з кварталу, наступного за кварталом допущення ФОП такого порушення, тобто фактично «заднім числом».

Таке «примусове» анулювання реєстрації ФОП платником єдиного податку призведе до того, що:

  • всі отримані таким ФОП доходи від здійснення ним підприємницької діяльності за весь вказаний період і до моменту анулювання податківцями реєстрації ФОП платником єдиного податку, будуть базою для донарахування йому ПДФО (за ставкою 18%) і військового збору (за ставкою 1,5%)
  • ФОП будуть нараховані штрафні санкції (від 25% до 50% від суми донарахованих податкових зобов’язань із ПДФО і військового збору) відповідно до ст. 123 ПКУ та пеня відповідно до ст. 129 ПКУ.

На нашому youtube-каналі “Бізнесуй” ви можете переглянути корисне відео про особливості застосування РРО ФОПами у 2022 році та можливі штрафи. І це займе всього 7 хв.

Як ми вирішили цю ситуацію?

На щастя для нашого клієнта, ФОП ще не почав надавати послугу. Ми порекомендували нашому клієнтові розірвати договір про надання послуг з ФОП і попросити його повернути передоплату. А також, щоб менеджмент ТОВ запропонував ФОП перейти на спрощену систему оподаткування і стати платником єдиного податку 3-ї групи (зі сплатою єдиного податку за ставкою 5%). ФОП погодився із цими умовами, і вони підписали договір про надання послуг на нових умовах.

Компанія “Простір Бухгалтерські послуги” надає комплексні послуги з ведення бухгалтерського обліку, складання податкової та управлінської звітності для компаній і приватних підприємців. На сторінці Бухгалтерські послуги ви зможете ознайомитися з нашими пакетними пропозиціями щодо ведення бухгалтерського обліку, а також розрахувати індивідуальну вартість послуг для своєї компанії за допомогою нашого Калькулятора розрахунку вартості бухгалтерських послуг.

Можливо вас зацікавлять статті з нашого блогу як ФОПу вибрати банк для відкриття рахунку та як правильно користуватись особистим та підприємницьким рахунком ФОП.

Поділитися:

Інші новини

Меню