Захист української мови (частина 2)

8 min read

В одній із попередніх статей ми розповідали про новий Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 2704-VIII від 25.04.2019 року (Закон) та чи стосується цей закон бізнесу, і коротко розповіли про ті вимоги, які ставляться перед бізнесом.

Яка відповідальність для бізнесу передбачена цим Законом

Перш за все, Законом передбачений окремий орган, який і матиме повноваження здійснювати перевірки та застосовувати санкції до порушників – Уповноважений із захисту державної мови.

Важливо, що здійснення державного контролю щодо дотримання вимог Закону (тобто, проведення свого роду перевірок) може відбуватися як за поданою скаргою, так і з ініціативи самого Уповноваженого.

Що стосується перевірки бізнесу, то в даному випадку Законом Уповноваженому надані лише повноваження запитувати та отримувати копії документів. Уповноважений не має права безпосередньо відвідувати приватні організації та підприємства, а лише органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Виявлені Уповноваженим порушення Закону фіксуються у відповідному Акті та Протоколі про порушення.

Справи про порушення суб’єктом господарювання вимог Закону та застосування штрафних санкцій розглядає сам Уповноважений на підставі актів про результати перевірки та інших матеріалів, зібраних Уповноваженим або його представником. Справа про накладення штрафу розглядається за участю представника суб’єкта господарювання. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, якщо, незважаючи на своєчасне повідомлення суб’єкта господарювання про місце і час розгляду справи, але не пізніше ніж за три дні до початку розгляду справи, від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Якщо за наслідками розгляду справи встановлені порушення, Уповноважений ухвалює Постанову про накладення штрафів.

Постанова про накладення штрафу обов’язкова для виконання суб’єктом господарювання але може бути оскаржено в судовому порядку.

Який розмір штрафів при недотриманні бізнесом окремих положень Закону про мову

Суб’єкт господарювання перераховує суму штрафу згідно ухваленої постанови до державного бюджету протягом 15 днів після отримання постанови, і повідомляє про це Уповноваженого протягом 3 днів.

Також Законом у Перехідних Положеннях передбачено доповнення Глави 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення статтями, які передбачають санкції, зокрема, Стаття 188-52 КУпАП. Порушення закону щодо функціонування і застосування української мови як державної (наведена частина 2 статті, яка може стосуватись сфери обслуговування споживачів):

  • порушення вимог Закону щодо застосування державної мови у ….. користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, …….. – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це 3400 грн – 5100 грн.).
  • повторне протягом року вчинення порушення тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це 8500 грн – 11900 грн.).
  • за невиконання законних вимог Уповноваженого також передбачена адміністративна відповідальність, а саме ст.188-53 КУпАП: повторне невиконання законних вимог Уповноваженого із захисту державної мови під час здійснення ним державного контролю за застосуванням державної мови – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн – 3400 грн.).

При цьому, наголошуємо, що положення Закону щодо порядку розгляду скарг та проведення державного нагляду Уповноваженим набуває чинності через 6 місяців з дня призначення Уповноваженого, а впровадження адміністративної відповідальності згідно КУпАП відбудеться тільки через три роки з дня набрання чинності Законом. Тож підприємці матимуть достатньо часу, щоб привести свою діяльність у відповідність до Закону.

Поділитися:

Інші новини

Меню