December 2018

Новорічні подарунки: що з податками?

Небагато часу залишилось до завершення поточного року. Тому більшість трудових колективів підприємств вже планують, як та де святкувати Новий рік. Поширеною практикою на вітчизняних підприємствах є видача працівникам новорічних подарунків з нагоди святкування Нового року. Для працівників отримання подарунка є приємним сюрпризом, а от для бухгалтера – додатковим головним болем, пов’язаним з правильністю обліку та оподаткування цих подарунків і відображення їх у звітах. Питання оподаткування новорічних подарунків було проблемним і для самих податківців, які в індивідуальних податкових консультаціях змінювали свою думку, що безумовно, не сприяло однозначному відображенню в обліку підприємства даних подарунків.

Підпункт 165.1.39 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) в чинній редакції встановлює граничну вартість неоподаткованого дарунку яка не має перевищувати 25% від мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій формі. На 2018 рік мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 3723,00 грн, тому новорічний подарунок вартістю до 930,75 грн. не оподатковується.

Виникає логічне питання, чому ж у бухгалтерів виникають труднощі в такому, з одного боку, нескладному питанні оподаткування новорічних подарунків? Справа в тому, що протягом 2015-2017 років податківці у своїх листах наголошували на необхідності оподаткування саме вартості перевищення новорічного подарунку понад неоподатковуваний розмір. Дана позиція фіскалів неодноразово була викладена у листах ДФСУ від 29.12.2015 р. № 28032/6/99-99-17-03-03-15, від 14.12.2016 г. № 21695/5/99-99-13-02-03-16; від 25.02.2017 № 2985/5/99-99-13-02-03-16 та в повідомленні ГУ ДФС у Запорізькій області у січні 2018 року. Таким чином, у поточному році об’єктом оподаткування ПДФО з урахуванням натурального коефіцієнта та ВЗ виступала б сума перевищення новорічного подарунку понад 930,75 грн.

Проте, вже у ІПК №810/6/99-99-13-02-03-15 від 28.02.2018 року податківці змінили свою думку щодо оподаткування новорічних подарунків, виданих працівникам підприємства. Зокрема, якщо сума такого подарунку перевищує неоподатковуваний розмір (для 2018 року – 930,75 грн), то сума новорічного подарунку у повній вартості є об’єктом оподаткування ПДФО (з урахуванням натурального коефіцієнту) та ВЗ. Тобто, за 1 місяць позиція фіскалів щодо оподаткування новорічних подарунків кардинально змінюється, але невідомо чи це їх остаточне рішення.

За останньою думкою податківців, тепер сума утримань з новорічного подарунку визначається наступним чином:

А) якщо вартість подарунку, який надається працівнику підприємства, менше 930,75 грн (з ПДВ). У такому випадку перед платником податків не виникає зобов’язань по сплаті ПДФО та ВЗ. При цьому виникає зобов’язання по сплаті ЄСВ у повній вартості новорічного подарунку без застосування натурального коефіцієнта. Якщо ж новорічний подарунок надається дитині працівника, то на його вартість не нараховується ЄСВ (згідно п.8 Постанови КМУ №1170 від 22 грудня 2010 року);

Б) якщо вартість новорічного подарунку, який персоніфіковано надається працівнику, перевищує 930,75 грн. (з ПДВ). У такому випадку виникає податкове зобов’язання по сплаті ПДФО (з використанням натурального коефіцієнта), ВЗ та ЄСВ на всю вартість новорічного подарунку.

Зрештою, наша думка збігається із твердженням податківців, наведеним у останній індивідуальній податковій консультації від 28.02.2018 року. Ми вважаємо, що новорічні подарунки, які будуть придбані та роздані працівникам в 2018 році з нагоди святкування Нового року – 2019, вартість яких перевищує граничний неоподатковуваний розмір, оподатковуються ПДФО та ВЗ у повній вартості, а не лише у сумі перевищення неоподатковуваного розміру дарунку. Наша позиція ґрунтується на тому, що у п.п.165.1.39 ПКУ в чинній редакції зазначено, що не включається до місячного оподатковуваного доходу «…вартість дарунків, якщо їх вартість не перевищує 25% мінімальної заробітної плати…». Законом України № 2628-VIII від 23.11.2018р. внесені зміни до пп.165.1.39 ПКУ, що передбачають звільнення від оподаткування ПДФО і ВЗ вартості подарунків «… в частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати …». Однак дані зміни вступлять в силу з 1 січня 2019 року.

До цієї дати, якщо сума подарунка перевищує 930,75 грн, то у платника податку виникає податкове зобов’язання на всю суму такого подарунка.

Розглянемо практичний приклад:

Вартість новорічного подарунку для окремого працівника компанії в 2018 році становить 1200 грн. Необхідно визначити суму зобов’язань по сплаті ПДФО, ВЗ і ЄСВ та відобразити у звіті № 1ДФ та № Д4.

  • Розраховуємо розмір зобов’язання з ПДФО:

1200 * 1,2195 (натуральний коефіцієнт визначений згідно п. 164.5 ПКУ) * 0,18 = 263,41 (грн.)

  • Розраховуємо суму ВЗ:

1200 * 0,015 = 18,00 (грн.)

  • Розраховуємо суму ЄСВ:

1200 * 0,22 = 264,00 (грн.)

У формі звітності № 1ДФ зазначаємо суму доходу в розмірі 1200 грн. за ознакою доходу «126» і суму зобов’язання по сплаті податку в розмірі 263,41 грн.

У формі № Д4 таблиці 6, яка містить інформацію про персоніфіковані доходи вартість подарунку зазначається як заробітна плата із ознакою доходу 01.

Асистент аудитора
Бусленко Віктор